Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Zelené akcie – novinky Parvest III

  Obnovitelné zdroje, čistota vody nebo ovzduší, odpadové hospodářství, energetická účinonost  a další „zelené“ sektory, to jsou odvětví, ve kterých se pohybuje naše další novinka na českém trhu, Parvest Environmental Opportunities.

   Novinka na šeském trhu však neznamená novinku jako takovou. Fond má 3letou historii v sesterské rodině fondl Parworld. Tato rodina je prodávaná ve 14 zemích světa a úspěšné koncepty se často přesouvají do Parvestu. A to byl i osud naší novinky.

  Fond řídí dceřinná společnost Impax Asset Management, specialista na investice do životního prostředí. Celkově řídí přes 1,5 miliardy EUR, z toho více, než 200 milionů právě ve fondu Parvest Environmental Opportunities. Fond nemá žádné geografické ani velikostní omezení, avšak investuje výhradně do podniků, u kterých je minimálně 50% tržeb generováno právě v zelených technologiích.

  Protože taková kritéria plní spíše menší společnosti, je benchmarkem fondu akciový index MSCI World Small Cap. Fond tak může být zajímavou alternativou v portfoliích pro globální malé společnosti.

  Tím se tento fond liší od sesterského fondu Parvest Global Environment, tam je kritérium mírnější, na úrovni 20% podílu zelených tržeb. Takové kritéria jsou schopné plnit i větší firmy.

  Proč jsme v roce 2009 vsadili na zelené sektory?

  a)      pro zájemce o sociálně odpovědné investování máme kompletní řadu produktů, ze kterých můžou koncoví investoři i profesionální portfolio manažeři sestavovat portfolia podle velmi přísných kritérií. Ale o sociálně odpovědném investování až někdy jindy …  pojďme na další důvody:

  b)      Zelené sektory reagují na celou řadu výzev 21. století a proto významná část podpůrných balíčků proti recesi byla směřována v roce 2009 právě do podpory zelených sektorů. Prezident Obama již v předvolebním souboji avizoval, že jeho vítězství ve volbách bude znamenat změnu kurzu USA v oblasti ochrany ŽP a Spojené státy se zavázaly k významným krokům v oblasti snižování emisí skleníkových plynů .

  c)      Vzhledem ke dlouhodobému kalendáři uvolňování podpůrných programů a dlouhodobým závazkům mnoha zemí světa nejde o krátkodobý a dočasný efekt, ale dlouhodobou podporu mnoha zelených odvětví.

  d)      Třetím důvodem jsou skvělé výsledky IMPAXU při spravování těchto portfolií. Fond Parvest Environmental Opportunities se na roce, dvou i na třech je nejúspěšnějším mezi tzv. ekologickými fondy (1R: 39%, 2R:-8% a 3Y: -3,7%). To vše při rozumné volatilitě 24,5%. Získal 4 hvězdy Morningstaru a dokonce 5 bodů od společnosti Lipper za celkový výnos a konzistentní výnos. Do rodiny Parvest přivedl více než 200 milionů eur.

  Sektorové složení na konci roku 2009 favorizovalo odpadové hospodářství (28%), energetickou účinnost (26%) a obnovitelné energie (20%). Teritoriálně dominovaly evropské (42%) a americké firmy (37%).

  Fond je v euru.

  Na rizikové škále 1-6 má fond hodnotu 5 a jeho doporučený minimální investiční horizont je 5 let. ISIN fondu je LU0256119859 a zakoupit ho můžete u všech našich tradičních distributorů (Conseq, Atlantik, Pioneer, LBBW, Unicredit PB, Česká spořitelna, ¨pro slovenské kolegy v EIC a v Privatbance). Nové distributory pro Vás chystáme.

    http://www.intdistrib-am.bnpparibas.com/portal/ep/viewDoc.do?doc=FACTSHEET_en_PARVEST+ENVIRONMENTAL+OPPORTUNITIES_CLAS_CAPI_EUR.pdf

  Quiz na závěr: tušíte, která země přislíbila vůbec nejvyšší podíl svého národního podpůrného balíčku právě do zelených odvětví a jak vysoké procento to bylo? Prosím negooglovat, jen tipovat …

  Jeden komentář

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.