Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Archegos – vedlejší příznaky uvolněné měnové politiky

  Letošní rok nabídl už několik excesů, které je možné považovat za vedlejší a nechtěné příznaky ultra-uvolněné měnové politky,

  V lednu geekové na Redditu vyhnali Gamestop do nebeských výšin, v únoru sebenaplňující proroctví vyhnalo do stejné výše trojici ARKK- Tesla – Bitcoin a koncem března páka smazala majekttek hedgeového fondu Archegos. Co mají tyhle 3 události  společného?

  Tak jednak se k nim už vyjádřili velikáni jako El Erian, nebo se na to chystají jiní, jako Radovan Vávra alias Žížala.

  To spojení mezi Gamestopem a Archegosem je docela intuitivní, v obou případech narazily hedge fondy s nějakou velmi agresivní strategií.

  Tady udělám drobnou odbočku. Slovo hedge fond už dávno nemá nebo nemusí mít nic společného se zajišťováním, jde o neregulované entity, které mohou prakticky cokoliv, co jim umožní banky. V jejich rámci se obsluze hedge fondů věnují oddělení tzv. Prime Brokerage. A jejich zaměstnanci v bankách po celém světě asi nemají nejklidnější Velikonoce.

   

  Začnu tou poslední.

  Během poslední dekády března zmizelo ze světa jmění v objemu 20 miliard dolarů. Téměř celý český fondový trh se vypařil, když Archegos s pětinásobnou pákou nakoupil akcie  jako ViacomCBS, Discovery, Tencent nebo Baidu. Fond otevřel pozice pomocí total return swapů, které nakoupil u různých prime brokerů. Když začaly ceny podkladových akcií padat, začaly banky po Archegosu vyžadovat zajištění. Ten nebyl schopen plnit, banky pozice uzavřely, tím tlačily příslušných akcií stále níž a ale z vyklesaných trhů  nedostaly tolik, kolik jim Archegos dlužil. Proto  se mluví o ztrátě Nomury ve výši 2 miliardy USD, Credit Suisse přiznal významnou ztrátu (údajně až 4 miliardy USD).

   

  Teď ta první:

  Také Gamestop poslal do kolen hedge fondy, potud jsou oba příběhy shodné, spojuje je také agresivní sázka a špatný risk management. Ale sázka měla opačný charakter. Hedge fondy identifikovaly Gamestop jako bezcennou akcii a začaly ji shortovat na úrovních okolo 4 dolarů za akcii. To číslo je důležité, pokud by firma zkrachovala a akcie by zcela ztratily hodnotu, vydělají  hedge fondy maximálně ty 4 dolary na akcii mínus nějaké poplatky. Pak si někdo hodně chytrý všiml, že kumulativní krátký interest trhu dosahuje 140% všech vydaných akcií. Hedge fodny shortovaly víc, než kolik bylo vydaných akcií.  Začal akcie zkupovat a když jich měl dost, rozjel na Redditu kampaň proti ošklilvým supům z Wallstreetu. Dav začal nakupovat akcie ubohé firmy a hnal ceny nahoru.  Jak cena rostla, hedge fondy musely postupně kapitulovat, nakupovat bezcenné akcie za astronické ceny a tím jejich cenu dále tlačily nahoru. Akcie se dostala téměř na 500 dolarů za kus. Z toho plyne ponaučení – při shortoávní můžete vydělat maximálně částku, kterou dostanete za krátký prodej, ale vaše ztráta ne neomezená. Pravý opak nakouené akcie, kde můžete přijít maximálně o 100% (minus inkasované dividendy), ale zíkat můžete mnohonásobek. A proto je shortování velmi nebezpečná disciplína, která vyžaduje perfektní a zcela striktní risk management.

  Jaký je ještě společný jmenovatel? Přebytek likvidity. Banky sedí na obrovských objemech hotovosti a financování hedge fondů byl zdánlivě bezrizikový a lukrativní způsob, jak jí investovat. Nakoupily akcie Viacomu a dalších firem, riziko z nich poslaly dál ve formě total return swapů a čekaly na marže. Místo toho sklidily miliardové ztráty. Gamestop zase ukázal sílu peněz, které často rozdávaly vlády (hlavně ta americká), když někdo dokázal koordinovat krátkodobě investiční aktivitu mnoha tisíc drobných investorů, kteří si užili svůj okamžik slávy a porazili Wall street. Nebo jeho malou část.

  Pěknou grafiku jak to celé funguje najdte v článku na Financial times:

  Archegos debacle reveals hidden risk of banks’ lucrative swaps business | Financial Times (ft.com)

  Poslední epizoda vlastně pořád běží. Já jí vidím v řetězci Tesla – Bitcoin  – Ark Investment. Ark je správce majetku, který vydává aktivně spravovaná ETF, jejich vlajkový ARKK spravuje okolo 23,5 miliard USD. Prominentní pozici v ARKK mají akcie Tesly, šéfka ARKu Catie Wood si zve často Elona Muska do podcastů. Oba společně vsadili na bitcoin. Nedávno vydal ARK analýzu, že vidí akcie Tesly na úrovni 3000 USD za akcii. Trh tuhle analýzu dost kritizuje za wishful thinking.

  ‘Build Me An Ark’: The Tsunami Of Risk Of Tesla-Bitcoin-Cathie Wood Is Coming | ZeroHedge

  Všimněte si v článku, v kolika firmách má investiční společnost podíly přes 10%, jde z logiky věci o malé a méně likvidní tituly, do velké míry je ARKK likvidní ETF s nelikvidním obsahem. Takové koncentraci majetku se zavedené investiční společnosti brání.

  Také tady hraje hlavní roli příval levných peněz od vlád a centrálních bank, který tlačí novodobnou svatou trojici do nebeských výšin. Tenhle příběh se pořád hraje. Bitcoin stojí okolo 58 tisíc, nedávno mu pomohl Elon Musk, nejdřív jen nevinným zobrazením loga BTC na svém twittrovém účtu, později prohlásil, že Tesla bude přijímat  platby za auta v BTC. Ale to až poté, co tesla investovala 1,5 miliardy USD do největší virtuální měny. Ziskovost firmy aktuálně víc obvlivňuje tahle pozice, než přidružená výroba elektromobilů. I když jste fanda do elektromobility, cítíte, že tady něco není v pořádku. V posledních dvou případech to silně zavání manipulací trhem.

  Tvrdím, že bez přílivu peněz z centrálních bank by nic z toho nestalo, nebo by to mělo menší rozměry a my bychom o těchto epizodách vůbec nevěděli. Bezbřehý tisk peněz má své náklady, zatím je vidíme na úrovni obskurních epizod, ale časem za ně všichni zaplatíme.

  3 epizody z přebytku likvidity 20210402

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.