Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Citiwire – nejvýkonnější fondy roku 2020 – tematický fond na energetickou transformaci

  Nejvíce Vás jistě bude zajímat, jaké počasí bylo včera. Touto klasickou filmovou hláškou bych uvedl článek agentury Citiwire, který se podíval na nejvýkonnější mezinárodní fondy a vypíchal 10 nejúspěšnějších v právě skončeném roce 2020.

   

  Článek najdete zde:

  Fund Manager Data, News & Analysis by Citywire (citywireselector.com)

  Pokud se nepletu, jediný fond, který se prodává v ČR z celého top 10 je náš BNP Paribas Energy Transition. To je pravěký fond, který má historii od ledna 1997. Nicméně jeho investiční strategie se v září 2019 obrátila přesně o 180 stupňů: z klasického sektorového fondu zaměřeného na energetický sektor (tedy zejména fosilní ropné firmy) na tematický fond zaměřený na energetickou transformaci světa.

  I přes hodně složitý rok na trzích fond přinesl ohromující zhodnocení 165% v EUR.

  Na správu tohoto fondu jsme přijali zkušený tým vedený Ulrikem Fugmannem a Edem Leesem, který se v oblasti energetiky a energetické transforace pohybuje přes 20 let.

  Myšlenka fondu je opřená o plány prakticky celého světa upravit svou energetickou politiku tak, aby se snížila uhlíková stopa energetického sektoru, který je odpovědný za cca 70% emisí CO2.

  Odhaduje se, že současné plány vlád předpokládají investice  ve výši 55 bilionů USD během následujících 30 let. ALE k tomu, aby byla šance udržet oteplení v řádu do 1,5 stupně Celsia, bude třeba investice navýšit o dalších 35 bilionů USD, což dohoromady reprezetuje cíl proinvestovat nepředstavitelných 90 tisíc miliard USD (anglicky trilion) do roku 2050.

  Co je uvnitř fondu? 3 oblasti:

  • Akcie společností vyrábějících obnovitelnou nebo přechodovou (transitional) energii – z větrných, solárních zdrojů, z biopaliv. Evropští regulátoři aktuálně zvažují, zda může být energie ze zemního plynu považovaná za přechodovou.
  • Akcie společností aktivních v energetické účinnosti
  • Akcie společností, které vyrábí infrastrukturu, zařízení z uchování energie a udržitelná doprava.

  Mezi největší společnosti v portfoliu na konci listopadu 2020 patřily Sunnova, Enphase Energy, Plug Power, Ballard Power Systems.

   

  Když 1/9/2019 Ulrik s Edem přebírali tento fond (původně tradiční energetický sektorový fond; do té doby se jmenoval BNP Paribas Energy Innovators), fond obhospodařoval 128 milionů EUR. Teď, počátkem roku 2021 (po roce a 4 měsících) má 2,18 miliardy EUR. Fond se tedy za 16 měsíců zvětšil 17x.

  Leták fondu:

  P2008014_Flyer_Energy_Transition_CZ_v4

   

  Otázka za milion je, jestli dnes, 8/1/2021 není fond BNP Paribas Energy Transition příliš drahý. Nejvýkonnější fond jednoho roku je velmi často kandidát na největší pokles v roce následujícím. Tohle riziko je realné. Ale při pohledu na investiční svět se domnívám, že investice do energetické transformace globální ekonomiky bude ještě mnoho let pokračovat a politika většiny států v oblasti výroby a distribuce elektrické energie v tom bude významnou podporou. 90 bilionů USD je obrovská suma a fond je v samém centru dění; jeho investiční svět je dostatečně široký.

  Navíc po amerických prezidentských volbách v listopadu 2020 demokráté vyhráli i doplňovací volby do Senátu v Georgii a demokratům se v této chvíli otevřel výhled nejméně na 2 roky, kdy bude mít prezident k dispozici podporu obou komor parlamentu pro svou politiku. Můžete si o tom myslet něco pozitivního či negativního, ale je jasné, že “deal” na podporu ekonomiky bude v této konstelaci zelenější, než by byl v situaci, kdy by republikáni udrželi aspoň jedno křeslo za Georgii.

  Takže riziko poklesu je stále relevantní, ale osobně považuji za vyšší  pravděpodobnost, že růst roku 2020 (zejména ten po US prezidentských volbách) byl pouze začátek a v dalších letech uvidíme další skvělou výkonnost firem, které se na energetické transformaci podílí.

  Musím říct, že fond patří k tomu nejvolatilnějšímu, co naše firma aktuálně nabízí. Opatrnost je na místě, doporučoval bych využití zejména pro pravdelné investice nebo pro využití u lidí, kteří mají obrovskou důvěru v téma energetické transformace. Fond samozřejmě vybírá tituly s využitím sociální odpovědnosti, takže je kompatibilní s požadavky investorů v oblasti SRI.

  Mimochodem, v minulosti jsem tu psal o zcela novém fondu BNP Paribas EARTH. I tento fond spravuje Ulrik s Edem:

  Novinka BNPP AM: tematický environmentální long / short, BNP Paribas EARTH | Jan Manak, BNP Paribas AM (poradci-sobe.cz)

  Část titulů je společná pro BNPP Energy Transition a pro dlouhé portfolio long – short fondu BNP Paribas EARTH. Strategie EARTHu je jiná, je to long / short, nikdy asi nebude trhat asfalt, ale krátké pozice by měly vyhlazovat chod.

   

   

   

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.