Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Novinka BNPP AM: tematický environmentální long / short, BNP Paribas EARTH

  S tím, jak investoři registrují nová maxima na některých akciových a dluhopisových trzích, tak se do jejich mysli začíná vkládat myšlenka, jak investovat na trzích, které se odtrhly od fundamentálu a které jsou díky záplavě peněz z centrálních bank hodně drahé. Na jednu stranu je pravda, že klient s dostatečně diverzifikovaným akciovým portfoliem a na dostatečně dlouhou dobu téměř nemůže prohrát, na druhou stranu mezera mezi Wall street (cenou finančních aktiv) a main street (kondicí reálné ekonomiky) nikdy nebyla tak široká a vystřízlivění může nejednomu investorovi přinést významné ztráty kapitálu.

  V tomto tržním kontextu přicházíme s novinkou, tematickým environmentálním long / short akciovým fondem BNP Paribas EARTH, což je úplně skromná zkratka pro „Environmental Absolute Return THematic“.

  Nejprve, co je zač koncept Long / Short fondu?

  To znamená, že fond má vlastně dvě portfolia: jedno portfolio firem, které jsou finančně zdravé, často se v tomto případě podílí na řešeních s cílem ochrany životního prostředí. Ty fond nakupuje. Druhé portfolio obsahuje firmy, jejichž finančnímu zdraví portfolio manažer nevěří, případně vidí významná rizika, která před firmou stojí, často může jít také o rizika nepřipravenosti na energetickou transformaci, na zpřísňující se regulaci, ale také může jít o firmu, jejíž akcie jsou „jen“ nesmyslně drahé. A takových je v současné horečce na trhu celá řada.

   

  Více o long/short strategii anglicky zde:

  https://www.investopedia.com/terms/l/long-shortequity.asp

  V případě našeho fondu EARTH portfolio manažer uzavírá obchody v párech, na jednu nakoupenou akcii současně nakupuje (či prodává) jeden až dva instrumenty, které zajištují tržní riziko. Pomocí takových dvou či tří transakcií portfolio manažer získává expozici na relativní hodnotu jednoho aktiva vůči aktivu či aktivům jiným. Díky tomu si může nastavit nějaký očekávaný zisk, ale také přísný stop-loss.

  A portfolio sestavené z řady obchodů, které se v párech navzájem neutralizují, znamená, že fond není závislý na pohybu celých akciových trhů vzhůru, jako je tomu u klasických, takzvaných long – only fondů.

  Neutrální akciová pozice nového fondu se pohybuje okolo nuly s odchylkou do 20% na obě strany, jinak řečeno fond  nebude sázet na absolutní pohyb trhů, cíluje tzv. absolutní výnos a ten by se měl pohybovat ve vyšších jednociferných hodnotách. A to by se právě mohlo hodit právě při nebeských výšinách akciových trhů v předvečer amerických voleb.

  Tým portfolio manažerů se nespoléhá jen na samotnou akciovou neutralitu, to by mohlo být málo, ale snaží se i o minimální  expozici vůči investičním stylům. Například v posledních letech se mimořádně daří tzv. růstovým titulům, zatímco takzvané hodnotové tituly zaostávaly. Takový trend pomáhal v posledních letech všem long /short strategiím, které nakupovaly růstové tituly a zajištovaly je krátkým prodejem hodnotových titulů. Ale po mnoha letech nadvýkonnosti růstového stylu by bylo riskantní na takovou strategii přistoupit.

  Moderní systémy pro správu portfolií Vám odhalí u každého portfolia míru rizik vůči mnoha proměnným, sklon (tilt) portfolia k různým investičním stylům a milion dalších parametrů.

  Tým portfolio manažerů má bohaté zkušenosti ze světa tzv. hedge fondů, které právě přišly s konceptem tržně neutrálních fondů – odtud jejich název. Regulované, tzv. UCIT fondy mají hřiště omezené, ale vývoj v oblasti derivátů umožnil replikovat tzv. krátké pozice prodeje instrumentů jako CFD. Díky tomu jsme schopni fond BNP Paribas EARTH nabídnout ve formátu s denní likviditou a možností nabídky pro drobné klienty.

   

  Ve skutečnosti je takto koncipovaný fond méně rizikový, než většina tradičních long – only fondů, protože koncept akciové neutrality snižuje riziko o velkou porci tržní volatility. Fond začíná se SRRI 4 zatímco většina tradičních akciových fondů nedávná volatilita katapultovala na hladinu 5 či spíše 6.

  Fond je již nyná dostupný ve třídách zajištěných do českých korun a také do eur u obvyklých obchodníků a u i některých bank.

   

  Pro fond budeme zveřejňovat také nefinančí ukazatele, jako je uhlíková stopa, celkové ESG skore. Chtěl bych zdůraznit, že fond bude mít v rámci dlouhého portfolia firmy s velým environmentálním přesahem, nicméně to je spíš výsledek investičního stylu, spíše než prvoplánový cíl.

   

  P2008013_BNP_Paribas_Earth_CZ

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.