Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Modelově (systematicky) spravované fondy od BNPP AM II – Parvest Flexible Equity Europe

  V minulém blogu jsem se zastavil u několika systematicky spravovaných fondů.

  Jejich celková nabídka je mnohem pestřejší a dnes bych se chtěl zastavit u fondu, který je v ČR registrovaný, ale nepatří k těm nejznámějším.

  Fond se jmenuje Parvest Flexible Equity Europe a slovíčko Flexible (flexibilní, pružný) znamená, ž od strategie můžete očekávat něco navíc v porovnání s tradičním fondem pro danou třídu aktiv.

   

  Strategie fondu má vlastně 2 složky, které se docela dobře doplňují.

  První složka je klasické akciové portfolio, v tomto případě systematicky vybírané akcie z eurozony, s využitím 4-faktorového modelu DEFI (viz můj předchozí blog).

  Tato složka je nová, do konce února 2019 bylo portfolio vybírané fundamentálně a pokrývalo celou Evropu, tedy včetně UK a Švýcarska atd. Od 1. března 2019 je i tato složka systematická a tím pádem také celý fond. Samozřejmostí je zakomponování ESG kritérií do výběru akcií.

  Druhá složka je to, co dává fondu flexibilitu. Jde vlastně o opční strukturu, která se skládá ze 3 opcí:

  • systematicky fondem nakupovaná put opce se strikem 85% současné ceny se splatností okolo 1 roku a v objemu 1/12 fondu – tento nákup chrání fond před významným poklesem na trhu
  • systematicky fondem prodávaná put opce se strikem 60% současné ceny se splatností okolo 1 roku a v objemu 1/12 fondu – tento prodej zlevňuje nakopenou put opci, oběma opcím dohromady se říká put spread
  • poslední je fondem systematicky prodávaná call opce v objemu celého fondu, ale pouze na 1 měsíc se strikem takovým, aby prémie získaná z prodeje přesně pokryla náklad na put spread

  Jak se tedy tato opční struktura chová? Stručně tlumí dopady výkyvů trhu oběma směry na fond.

  Pokud akciové trhy v eurozoně spadnou, jako jsme to viděli v roce 2018 nebo v roce 2011, nakoupené put opce získávají hodnotu a kompenzují pokles portfolia až do úrovně, kdy se aktivizuje prodaná put opce. Obě put opce tedy kompenzují částečný pokles. Prodaná call opce potom omezuje růstový potenciál – pokud během některého měsíce akcie v eurozoně prudce vystřelí nahoru, po dosažení striku call opce už hodnota fondu dále v tom měsíci neroste. Po splatnosti opce se ovšem uzavře nový kontrakt, ve kterém je nový strike nastavený podle aktuálních podmínek a fondu se otevírá prostor na další měsíc profitovat na případném dalším růstu akciových trhů EU.

  Nakoupený put spread a prodaná call opce v každém scénáři snižují kolísání fondu.

  S nedávnou změnou investiční strategie jsme propočítali dopady obou komponentů na hodnotu fondu v tzv. backtestu a oba komponenty by fondu v letech 2011-2018 přinášely výraznou nadvýkonnost.  A samotná opční struktura fondu v každém roce přinášela snížení pozitivní výkonosti, ale zejmééna v letech poklesu přinášela výrazné tlumení poklesu. To jsou samozřejmě úsalí back testu, model musí prokázat svou funkčnost i v reálném životě.

  Ze simulace dále vyplynulo, že z 94 měsíčních meření by fond 9x platil z titulu prodané call opce.

  Fond považuji za zajímavou alternativu k čistě akciovému fondu a věřím, že si své zákazníky (investory) na českém a případně i slovenském trhu najde.

  Prezentaci k fondu rád na požádání zašlu, jen prosím pošlete žádost přes zprávu.

   

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.