Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Modelově (systematicky) spravované fondy od BNPP AM

  Parvest Equity USA patří k nejprodávanějším fondům na českém trhu, i když ho naši klienti na svém investičním účtu obvykle nenajdou. Je totiž využívaný ve fondech fondů našeho významného zákazníka. Ke konci dubna 2019 jsem ve fondu měnili model, který vybírá akcie a to je myslím zajímavá příležitost se podívat na systematicky spravované fondy, které tu nabízíme.

  Myslím, že jsme se v posledních letech etablovali jako společnost, která nabízí řadu zajímavých tematických fondů, jako třeba ekologické vody v čele s Parvest Aqua nebo další témata typu disruptovaní technologie.  Proto může vypadat zvláštně komunikovat ohledně fondů, které nelze zařadit ani mezi pasivní (sledující index), ale nejsou ani zcela aktivní. Prostě systematické fondy jsou speciální kategorií a stojí za to se podívat, co společnost našeho rozsahu v této oblasti nabízí, zvlášť, když upravujeme model v našem nejprodávanějším fondu této kategorie. Obzvláště, když ji aktuální debata “aktivní vs. pasivní” zcela ignoruje.

  Aktivní vs. pasivní

  Začnu právě fondem Parvest Equity USA. Tento fond do 25/4/2019 používal při své správě 3-faktorový kvantitativní model, kterému říkáme GURU. To znamená, že fond ve svém portfoliu měl pouze akcie, které mu vybral na základě 3 kritérií – 2 růstová kritéria jsou profitabilita, momentum a jediné defenzivní je ocenění.

  Od konce dubna je fond spravovaný s využitím nového, modernějšího modelu, kterému aktuálně říkáme DEFI. Tento model vedle těchto 3 kritérií pracuje i s nízkou volatilitou. Model považujeme za evoluci toho předchozího, pracuje se 4 faktory, z nichž jsou 2 růstové a 2 defenzivní. Protože model by byl díky nízké volatilitě defenzivní, zajišťujeme betu portfolia na úroveň 1. Není náhodou, že sesterský fond BNP Paribas L1 USA, který využívá identický model, se aktuálně pyšní 4 hvězdami Morningstar. Model dokáže překonávat klasické indexy (Např. S&P 500) s nízkou směrodatnou odchylkou.

  Stejný model už nyní využíváme také ve fondu Parvest Equity Germany a věřím, že jde o jeden z nejlepších fondů na německý akciový trh v ČR. Mimochodem, tady museli tvůrci modelu vyřešit dilema příliš úzkého investičního světa. Index DAX 30 totiž obsahuje pouze 30 likvidních titulů a tak na základě likvidity si fond rozšířil investiční svět na celkem 70 titulů, ze kterých opět vybírá na základě stejných 4 rizikových faktorů.

  A na Slovensku používáme stejný model ještě ve fondu Parvest Equity USA Value DEFI, nicméně investiční svět jsou akcie z indexu Russell 1000 Value a tím je dosažen celkově hodnotový styl fondu. Tento ovšem není registrovaný pro nabídku v ČR.

  Model DEFI používáme také u několika dalších fondů, které ovšem v této chvíli nedistribujeme v České republice.  Pokud by se tu poptávka po modelově spravovaných fondech rozšířila, není problém fondy dodatečně registrovat.

  Model DEFI podle nás patří ke špičce na trhu. Mimochodem, jeho variaci využíváme i u dluhopisových fondů, již máme k dispozici DEFI fond na firemní dluhopisy investičního stupně v euru, budeme spouštět takový fond na americké firemní dluhopisy v USD a časem se do ČR dostane i model pro správu firemních dluhopisů vysokého výnosu.

   

  Další kategorií je dvojice fondů na globální akcie s nízkou volatilitou. Vlajkovou lodí pro nás je fond Parvest Equity World Low Volatility, který tu nabízíme již téměř 5 let v třídě denominované do CZK. Fond vybírá portfolio cca 90-110 akcií na základě jediného rizikového faktoru, nízké volatility. Je to globální fond, investiční svět je index MSCI World, tedy 1500-1600 akcií rozvinutého světa s nejvyšší tržní kapitalizací. Fond sleduje 3-letou volatilitu jednoho každého titulu MSCI World, rozčlení si je po sektorech, seřadí podle volatility od nejméně po nejvíce kolísající a vybírá tituly z nejméně kolísajících 10% každého sektoru. Fond tedy necíluje nějakou konkrétní úroveň volatility, ale v rámci akcií indexu se snaží dosahovat podobnou výkonnost při menším kolísání.

  Cílem fondu je využít tzv. fenomén volatilitní anomálie a dosahovat výkonnosti na úrovni globálních akciových trhů při snížení celkového kolísání. Fond je z definice defenzivní, nadvýkonný na klesajících trzích, ale zároveň je cílem nezaostat příliš na rostoucích trzích. Tomu odpovídá výkonnost fondu v posledních 3 letech: V letech 2016-17 trhy rostly při minimální volatilitě a náš fond zaostal za MSCI World. Naopak v roce 2018 se volatilita na trhy vrátila, mnohé fondy skončily hluboko v červených číslech, ale náš fond za celý rok poklesl minimálně a předchozí zaostání téměř dohnal. Sice to aktuálně vypadá, že centrální banky v čele s FEDem vyrábí příznivé prostředí i nadále, to se ale může během velmi rychle otočit a strategie nízké volatility tu je od toho, aby utlumila část tržního kolísání.

  Poslední model, který bych chtěl dnes zmínit, je systematický model pro správu smíšeného portfolia. Fond se jmenuje Parvest Diversified Dynamic a narozdíl od předchozího akciového fondu tento reálně cíluje absolutní úroveň volatility a to na úrovni 7,50%. Fond je velmi dobře diverzifikovaný: investuje do akcií (USA, Evropa, Japonsko, EM), dluhopisů (vládní v USA a EMU, EM, firemní investiční stupeň v EMU a globální HY) a také diverzifikátory – komodity, zlato, realitní akcie (REITs), americký dolar… fond rebanacuje denně, vždy tak, aby ex-ante volatilita cílovala 7,5%. Fond je systematicky měnově zajištěný do EUR.

  Aby fond mohl dosahovat na cílovou volatilitu 7,50%, musí zejména v období nízké volatility používat páku. V roce 2017 dosahovala zainvestovanost fondu 160%, aktuálně se pohybujeme mezi 140-150%.

  Takže převaha systematicky spravovaných fondů je v oblasti akcií, ale máme také vlajkovou loď pro smíšené portfolio.

  V rámci akcií dominuje 4-faktorový model DEFI a nízká volatilita, smíšený fond je spravovaný s cílem stabilizovat volatilitu fondu za všech tržních okolností na úrovni 7,50%.

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.