Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Co znamená růstová investice do amerických akcií?

   

  Při investování narazíte na různé investiční styly. Jedním z možných přístupů k akciovým investicím je růstový přístup. Jak název napovídá, růstový přístup obnáší investici do akcií společností, u kterých očekáváme vyšší růst ziskovosti v budoucnu. Pokud trh očekává, že se těmto společnostem bude více dařit, pravděpodobně bude takové společnosti oceňovat vyšší cenou, než celý trh. Opačným přístupem je tzv. hodnotový přístup, kdy investor vyhledává akcie s atraktivním (tedy nízkým) oceněním. Takovým pionýrem hodnotového investování je slavný Benjamin Graham a jeho nejznámějším dnešním následovníkem je neméně slavný Warren E. Buffett.

  I když jednotlivé tituly se mohou od charakteristik celých odvětví dost odlišovat, obecně platí, že některé sektory spíše odpovídají hodnotovému investování, například nejběžnější hodnotový index, americký Russell 1000 Value je téměř ze 30% složený z finančních institucí, necelých 14% připadá na zdravotnictví, 11% připadá na energetiku (zejména ropné společnosti). Proti tomu obdobnému růstovému indexu, Russell 1000 Growth dominují technologické firmy – celá třetina připadá na společnosti jako Apple, Microsoft, Alphabet či Facebook. Vedle toho necelých 19% připadá na cyklické spotřební zboží (např. Amazon), následuje sektor zdravotnictví atd.

  V různých tržních prostředích se potom oběma investičním stylům různě daří: růstové akcie obvykle zesilují pohyby trhu oběma směry: když se ekonomice daří, rostou tržby růstových firem rycheji, než širokému trhu a obvykle se i více daří akciím s růstovou charakteristikou. Naopak když se na trhy blíží recese, investoři vyhledávají spíše defenzivní akcie, jejichž nižší ocenení spíše ustojí pokles očekávání trhu.

  Trhy (a zejména ty americké) v současné době zažívají bezprecedentní růstové období, koncem srpna články v tisku ohlásily, že trhy v USA rostou již 3453 dní a svou délkou již překonaly obdobně dlouhé růstové období mezi roky 1990 a 2000.

  Součástí růstového období je i nadvýkonnost růstových akcií. Například za prvních 7 měsíců růstový index přinesl 10,4% (v USD), proti tomu jeho sesterský hodnotový index zhodnotil pouze o 2,2%. A menší, ale přesto významný rozdíl, je patrný za celéch posledních 10 let: růstový index přinesl 12,4% a proti tomu hodnotový přinesl za posledních 10 let „jen“ 9%. Známější index S&P 500, který obsahuje jak růstové, tak hodnotové akcie, za stejné období přinesl 10,86% ročně.

   

  Jak růstově investovat s fondy BNP Paribas Asset Management?

  Mezi fondy Parvest, které disponují CZK třídou, se nachází fond Parvest Equity USA Growth, kde anglické slovo Growth znamená právě růst. Jde o velký fond, který spadá do tzv. kategorie „Blockbusters“, tedy fondů s velikostí přes 1 miliardu USD. Fond typicky obsahuje 50-70 akcií společností, které právě naplňují parametry růstového investování, tedy jde o společnosti, u nichž portfolio manažer očekává nadprůměrný růst ziskovosti.

  Podobně, jako jiné fondy ve správě tohoto týmu, se sektorové složení fondu blíží sektorovému složení benchmarku fondu, již dříve popsanému fondu Russell 1000 Growth. Tým se totiž soustředí spíše na správný výběr akcií v rámci sektorů, než na sázky mezi sektory navzájem. V tuto chvíli připadá skoro 37% na technologické tituly (Apple, Cisco, Alphabet A, Microsoft), po 17% připadá na cyklické spotřební zboží a zdravotnictví. Naopak energetika, typický hodnotový sektor, neobnáší ani 2% fondu a i tak je ještě jeden procentní bod nad benchmarkem. Pokud by někoho překvapil vysoký podíl zdravotnictví, vesměs se nejedná o tradiční farmaceutické společnosti, ale inovativní společnosti s aktivitou v biotechnologiích (např. Gilead Sciences) nebo vyrobci inovativních zařízení, například výroce měřidel hladiny glukozy v krvy, společnosti DexCom.

  Správcovský tým se zaměřuje na fundamentální analýzu společností, bere v potaz očekávání růstu ziskovosti, ale i aktuální ohodnocení.

  Americké akciové trhy představují základní kámen každého dynamičtějšího portfolia, vždyť z pohledu podílu na majetku obchodovném na světových burzůch reprezentují více, než polovinu. Mezi rozvinutými zeměmi USA nabízí nejvyšší ekonomický růst a tamní společnosti se těší přístupu na největší trh světa. Navíc nedávné daňové úpravy snížily daňovou sazbu amerických společností, takže vyšší podíl zisků společností zůstane akcionářům.

  Fond Parvest Equity USA Growth potom představují dobře diverzifikované portfolio společností s vysokým růstovým potenciálem na tomto nejvýznamnějším akciovém trhu na světě. Společnost Morningstar aktuálně oceňuje konzistentní výkonnost fondu 4 hvezdami. Třída Classic H CZK (LU0823434310) potom představuje investici, který by měla dodávat výkonnost investičního světa (růstové americké akcie) v CZK a zajištěnou proti kolísání české koruny vůči americkému dolaru.

  Samozřejmě investovat do růstových titulů po deseti letech růstu amerických akciových trhů přináší určitá rizika, nicméně fond nabízí možnost, jak investovat do širokého portfolia společností z mnoha oborů a tím snižovat riziko proti přímým investicím na akciovém trhu.

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.