Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Přelomové (disruptivní) technologie

  BNP Paribas Asset Management posiluje nabídku korunových fondů o nový globální akciový fond, Parvest Disruptive Technology.  jde o tematický fond zaměřený na společnosti se schopností měnit odvětví, ve kterém působí.

  Na komerčním úspěchu fondu Parvest Aqua jsme si ověřili, že zejména vy, finanční poradci, oceňujete pestrou nabídku tematických fondů. Věřím, že takové fondy je snažší komunikovat s Vašimi klienty, protože na věci jako je voda, životní prostředí, biotechnologie či internet věcí má názor snad každý.

  Fond Parvest Disruptive Technology nezačíná na zelené louce. Využili jsme starší sektorový fond, který někteří z Vás znají pod názvem Parvest Equity World Technology  a přestavěli jsme čistě sektorový IT fond právě na fond tematický. Jak název napovídá, portfolio manažerka vyhledává společnosti, které mění zaběhlé způsoby, jak dělat “business” v daném oboru. Podle nás musí mít taková disruptivní technologie několik náležitostí:

  • změna postupuje velmi rychle
  • dosah příslušné změny je velmi široký
  • ekonomický dopad je významný
  • potenciál dramaticky změnit stávající stav

  Kdo jste byli na Broker Kongresu v dubnu 2018 a viděli jste prezentaci Pavla Kysilky, připomínám graf a mnohonásobné disrupci v konzumaci hudby a hlavně ohledně zrychlování disrupce – gramofon, rádio, cívkový magnetofon, kazetový magnetofon, walkman, CD, minidisk, iPod, streamování … to je klasický případ disrupce. S technologií minidisku jsem se potkal v roce 1996 v radiu Vox (kde jsem působil v týmu externího auditu)  a myslím, že nebýt této zkušenosti, ani bych o technologii jakési digitální diskety ani nevěděl…

  Mezi aktuální trendy s kapacitou disrupce řadíme cloud computing, analýzu velkých dat (tzv. big data), umělá inteligence, automoatizace a robotizace či internet věcí.

   

  V jakých oblastech disrupci hledáme?

  • V průmyslu (robotika, 3D tiskárny, prediktivní údržba)
  • ve zdravotnictví (genetika, monitoring zdravotního stavu, prediktivní analýza)
  • ve financích (digitalizace, blockchain, prevence podovdů a zprnevěr)
  • v oblasti spotřebního zboží (e-commerce, automatizace domácností, autonomní řízení)
  • a v energetice (analýza seizmických dat, upět prediktivní údržba).

  Základním parameterem fondu je aspoň 50% podíl společnosti na tržbách, cash flow nebo zisku z oblasti inovativních technologií a množné číslo je na místě – celá řada firem má aktivity ve dvou či více oblastech.

  Například 30% portfolia má aktivity v oblasti cloud computingu, přes 45% v oblasti AI a big data, 35% automatizace, 20% firem je činných v oblasti internetu věcí a mohl bych pokračovat. Součet podílů vysoce převyšuje 100%, protože například Apple je aktivní v oblasti Claudu, AI (viz třeba virtuální asistent Siri) a v oblasti internetu věcí. Ve stejných kategoriích je aktivní i Google a Amazon.

   

  Portfolio ale není jen o těchto gigantických firmách.  Hned  13 firem z cca 40 (údaje z konce března 2018) nejsou v indexu MSCI World –  3 společnosti jsou kotované na emerging markets a dalších 10 společností spadá do kategorie malých či středních společností – 20% portfolia připadá na společnosti s tržní kapitalizací do 10 miliard USD.

  Sektorově dominuje IT – dlouhodobě by mělo do tohoto sektoru plynout asi 75% portfolia, o zbylé se podělí zdravotní, finanční či maloobchodní firmy.

  Možná někoho z Vás napadne, že v posledních mnoha čtvrtletích růstové akcie překonávaly ty hodnotové. Musím s Vámi souhlasit. Na druhou stranu, v mnoha sektorech probíhá revoluce a myslím, že v Evropě a potažmo v ČR máme jen omezený obrázek o rychlosti změn v ekonomice.

  Fond spravuje kolegyně Pam Hegarty, portfolio manažerka, která v posledních dvou letech spravovala již předchůdce fondu – Parvest Equity World Technology a která se specializuje na IT technologie v rámci našeho US & globálního akciového týmu  v Bostonu. Pam se této oblasti věnuje 22 let a zažila i tzv. IT bublinu na počátku nového století.

  Fond zcela nově nabízíme i v CZK měnově NEzajištěné třídě.

  V poslední době jsme na téma (disruptivních) technologií publikovali několik článků, které v angličtině  najdete na těchto  odakazech:

   

  Disruptive technology – tearing up the US retail landscape (at a store near you)

  US technology stocks – can the outperformance continue?

  A nejaktuálněji, ve světle nových hrozeb pro technologický sektor v tomto článku:

   

  De-fanged? Threats to the tech sector from Trump and regulation

   

  Pokud budete mít zájem o novince podiskutovat na FINFestu, budu se na Vás těšit na našem stánku!

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.