Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Co se děje s volatilitou

  Volatilita je zvláštní zvíře. Portfolio manažeři jí používají jako tzv. skrytou třídu aktiv, přesto ji nelze sledovat jinak, než prostřednictvím měření kolísání jiných trhů nebo konkrétních finančních instrumentů. Klienti jí nemají rádi a preferují produkty, které umí volatilitu skrýt v naději, že nižší volatilita skutečně znamená nižší riziko. Některé správcovské společnosti zvyšují výnosy portfolií prodejem volatility a tím klientům zvyšují výkonnost fondů. Co se s ní tedy v nepořádku?

  Pro sledování volatility akcií byl v roce 1993 vytvořen index, známý VIX, přezdívaný také index strachu. To protože volatilita roste v obdobích stresu na finančních trzích. VIX říká, co si trh myslí o BUDOUCÍM kolísání trhu největších amerických akciových společností v následujících 30 dnech.

  Na trhu je možné najít celou řadu ETF na index VIX, mnohá z nich používají páku. Právě takové instrumenty používají správci, pokud chtějí zařadit volatilitu do svých portfolií, ať už jako ochranu proti poklesům nebo jako dodatečný zdroj výnosu.

  Tento týden zveřejnil americký server Zerohedge několik zajímavých příspěvků. Inspirací k těchto příspěvkům je neobyčejně nízká úroveň volatility na trzích (akciových i jiných), tedy i indexu VIX.

  http://www.zerohedge.com/news/2017-07-20/nightmare-scenario-quantifying-damage-sudden-vix-spike

  A když píšu, že neobyčejně, myslím tím skutečně neobyčejně.

  Podle tohoto serveru a BofA Merrill Lynch od roku 1993 do 17/7/2017 tento index skončil jen v 21 obchodních dnech pod úrovní 10. Z toho 10 závěrečných jednociferných hodnot index dosáhl letos. Tento pátek index uzavřel na úrovni 9,31 a tím vyrovnal historicky nejnižší hodnotu z prosince 1993.

  Předchozí výskyty takto nízké volatility většinou přicházely v době, kdy FED končil cyklus zvyšování úrokových sazeb, nebo dokončil jejich snižování a očekávalo se, že sazby ještě dlouho zůstanou dole. Takže v situaci, kdy cyklus nahrával uklidnění trhů. Dnešní situace je ale jiná. FED je uprostřed cyklu zvyšování úrokových sazeb, akcie jsou na historických maximech a výnosy dluhopisů jsou velmi nízké, nebo jejich ceny vysoko chcete-li. FED navíc “vyhrožuje”, že začne omezovat svou bilanci, jinými slovy že začne stahovat část likvidity, kterou do trhů od roku 2009 nalil. Mimo ryze ekonomických a tržních rizik vidím celou řadu politických rizik, počínaje nejistou pozicí prezidenta Trumpa, přes rostoucí riziko konfliktu se Severní Koreou. I přes dlouhý seznam důvodů, proč by měla být volatilita vyšší, idnex VIX atakuje historická minima.

  Analýza serveru Zerohedge říká, jak by návrat volatility na úroveň okolo 20 (což není nijak nenormální číslo – střední hodnota VIXu je 19,63) ublížil výrazně investorům, kteří “shortují” páková ETF na volatilitu. V extrémním případě (v závislosti na použité páce, nárůstu VIXu a míře nelinearity) mohli investoři zaznamenat ztráty cca 2,5-násobku investice. Při extrémní volatilitě na úrovni 45% by potom ztráty mohly dosáhnout až 6,5-násobku investice.

  Klid je stav, který v porovnání s panikou o mnohem hůře sleduje, pravděpodobně se o něm nedočtete na stránkách Mladé fronty Dnes, v létě považujeme klidné trhy za normální a v podstatě žádoucí pro pohodové prožití dovolené. Léto sebou ale nese nízké objemy na trhu a nízká likvidita má k růstu volatility blízko. Například před 2 roky v létě došlo v nízké letní likviditě k velkým poklesům na čínských trzích a ty potom předznamenaly velmi volatilních 12 měsíců. Zažíváme skutečně neobvyklé období a bude zajímavé sledovat, jak se jak dlouho bude ještě toto abnormální období trvat a jestli náhodou se nejedná o klid před bouří, kterou může odstartovat prakticky jakákoliv větší událost na globální politické nebo ekonomické scéně.

  Jeden komentář

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.