Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  ČSSD se pochválila za likvidaci penzijní reformy

  Dnes se v Hospodářských novinách objevil článek, dle kterého si think tank ČSSD Cesta společně s Vladimírem Špidlou zanalyzoval penzijní reformy v mnoha zemích světa od Chile po Maďarsko a vyšlo jim (nikoliv překvapivě), že na nejlepší cestu nás nasměrovala právě končící vláda.

  http://domaci.ihned.cz/c1-65806880-spidla-duchodovy-system-je-udrzitelny-starnouci-populace-ho-nerozvrati

  Komentátorka HN Julie Hrstková hned výtvor okomentovala a myslím, že oba články (v tomto pořadí) stojí za to pročíst, abychom pochopili, jak uvažují stratégové ČSSD a kam by nás rádi vedli.

  http://archiv.ihned.cz/c1-65807020-krasny-zivot-duchodce-dle-spidly

  Předně řeknu, že jsme se snažil získat celý dokument, ale Google stránky think tanku CESTA nezná. Pokud jej někdo získáte, prosím o zaslání.

  Myslím, není špatné zasadit tento výtvor pana ex-premiéra do kontextu. V první řadě se blíží parlamentní volby a ČSSD naprosto ostudně zaostává zejména za ANO i před neuvěřitelnou paletu slibů, které na nás hrne – slibem nezarmoutíš. Navíc ČSSD šla do současné vlády s s relativně malým počtem priorit, ale likvidace penzijní reformy byla mezi nimi na prvním místě. Za celé 4 roky ČSSD nepřišla s žádnou alternativou a tato analýza se snaží přesvědčit, že nejlepší penzijní reforma je žádná penzijní reforma.

  Sám Vladimíš Špidla v minulosti proslul výrokem “Zdroje tu jsou”, který použil v kampani do Poslanecké sněmovny v roce 2002.

  Samotnému autorovi, expremiérovi Špidlovi je 66 let, a jestli uvažoval v kategoriích “zdroje tu jsou” již před 15 lety, pravděpodobně nezmění názor v důchodovém věku. Jen se obávám, že dlouhodobá stabilita systému není jeho osobní priorita, aby priorita většiny zbylých voličů soc-dem.

  Dokument podle všeho polemizuje s převažujícím názorem, že stárnutí české populace ohrožuje dlouhodobou stabilitu českého penzijního systému. Likvidací druhého pilíře ČSSD znemožnila vytvoření vícezdrojového financování.

  Nemohu se zbavit dojmu, že ČSSD nejen zastupuje chudší vrstvy obyvatelstva, ale že je svými rozhodnutími, svými přerozdělovacími tendencemi programově vytváří. Čím vyšší závoslost českých důchodců na výplatě důchodů z prvního pilíře, tím vyšší pravděpodobnost, že tato, svým počtem do budoucna rostoucí část voličstva bude volit právě ČSSD.

  Podotýkám, že při psaní tohoto článku necítím žádný konflikt zájmů – druhého pilíře jsem se nemohl účastnit, do penzijních fondů v ČR prodáváme naprosté minimum našich fondů (kvůli regulaci poplatků).

   

   

   

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.