Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Opět o konvertibilních dluhopisech

  Dobrý předprázdninový den,

  pro jednoho slovenského distributora jsem napsal článek o konvertibilních dluhopisech a specificky o fondu Parvest Convertible Bond Europe, který bude spolu s několika dalšími fondy nabízet. Při psaní jsem se inspiroval i mým starším blogem na tomto serveru, tak doufám, že mi pozorný čtenář odpustí :). Věřím, že článek bude zajímavý i pro české investory a investiční poradce:

  Konvertibilní dluhopisy jsou tak trochu kříženec akcií a dluhopisů, proto se jim také přezdívá hybridní dluhopisy. Investor do takového instrumentu má právo, nikoliv povinnost být uspokojen při splatnosti dluhopisu akciemi emitenta předem stanoveným kurzem. Konvertibilní dluhopisy jsou tudíž kombinací běžného dluhopisu a vnořené opce na akcie emitenta dluhopisu, popřípadě jemu spřízněné společnosti.
  Tato specifická třída aktiv má tendenci se chovat nesymetricky. Pokud akciové trhy rostou, roste i hodnota práva na budoucí nákup akcií emitenta a dokonce roste stále rychleji, protože stoupá citlivost ceny dluhopisu na cenu podkladové akcie. Naopak, pokud akcie emitenta padá, cena dluhopisu klesá stále pomaleji, protože postupně klesá i citlivost ceny dluhopisu na cenu podkladové akcie. Dluhopisová složka funguje jako padák a brzdí další pokles.

  V přiloženém souboru ukazuje, jak se zvedaly trhy s rizikovými aktivy ke konci 90. let, potom došlo k poklesu v důsledku prasknutí technologické bubliny v USA, následoval růst trhů v letech 2003 – 2007, kterou následoval druhý silný pokles během globální finanční krize. Od roku 2009 trhy rostou, se zaváháním v roce 2011, kdy trhy pochybovaly o setrvání Řecka v eurozoně.

  Za posledních 20 let je výkonnost konvertibilních dluhopisů vyšší, než u ostatních tříd aktiv, přitom s volatilitou (kolísáním) nižší, než je tomu u akciových trhů.

  Čím jsou konvertibilní dluhopisy atraktivní dnes?

  Investoři v Evropě si zvykli na abnormálně nízké úrokové sazby, dokonce v eurozoně komerční banky platí své bance, tedy Evropské centrální bance (ECB) za to, že si u ní mohou odkládat přebytečnou likviditu. I firemní dluhopisy přináší svým investorům velmi nízký výnos, ať už ty kvalitní, investičního stupně, nebo ty méně kvalitní s vyšším výnosem. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám se klasické dluhopisy obchodují poměrně draho. Pokud by ECB úrokové sazby navýšila, růst výnosů zasáhne trh tradičních dluhopisů a jejich ceny budou klesat, a to tím více, čím mají dluhopisy vyšší splatnost. V takovém prostředí je výhodné držet konvertibilní dluhopisy, jejichž typická splatnost je kratší, než je tomu u tradičních vládních nebo firemních dluhopisů.
  Naopak pokud by pokračující oživení v Evropě táhlo nahoru akciové trhy v Evropě, tak jejich růst by sebou táhl i evropské konvertibilní dluhopisy. Přitom investoři se domnívají, že evropské akcie jsou dlouhodobě podhodnocené, zejména v porovnání s akciovými trhy v USA. To by naznačovalo další růstový potenciál evropských trhů.
  Je potřeba přiznat, že fáze růstu na akciových trzích již nějakou dobu trvá, od března 2009 a již nyní se jedná o nadprůměrně dlouhý býčí, tedy růstový trh. A i když jsou zatím trhy velmi optimisticky naladěny, akciové ani dluhopisové trhy nejsou nijak levné, i když s rozdíly mezi různými regiony. Z tohoto pohledu konvertibilní dluhopisy se mohou jevit jako dobrá alternativa, která dává možnost podílet se na dalších růstech akcií, ale s určitou ochranou proti poklesům – fond je ve finále investovaný do dluhopisů, které mohou, ale nemusí být směněné za akcie.
  Takže evropské konvertibilní dluhopisy mohou být dobrou sázkou na ekonomické oživení v Evropě, s omezeným dopadem případného růstu úrokových sazeb či korekce akciových trhů.

  A co najdete ve fondu Parvest Convertible Bond Europe?
  Předně bych chtěl říct, že jde o fond s historií od roku 1998, který je dlouhodobě tradičně nabízen slovenským (i českým) investorům. Fond je zainvestovaný do cca 60 konvertibilně dluhopisových titulů z celé Evropy, kterému dominují směnitelné dluhopisy vydané v Německu, Francii, Nizozemí či Velké Británii. Z hlediska sektorů vydávajících společností dominují průmyslové společnosti, potom sektory telekomunikací a cyklického spotřebního zboží.
  Velikost fondu na konci května přesahovala 850 milionů Eur. Fond si drží solidní rating 3 hvězd od ratingové agentury Morningstar.
  Fond spravuje tým osmi portfolio manažerů, kteří dohromady řídí 3,3 miliardy EUR v konvertibilních dluhopisech – evropských, globálních nebo asijských. BNP Paribas Asset Management patří ke špičkovým hráčům v oblasti správy konvertibilně dluhopisových portfolií.

  Říká se, že obrázek řekne víc, než tisíc slov – přiložený graf ukazuje, jak se historicky vyvíjely konvertibilní dluhopisy v porovnání s jinými třídami aktiv. Graf ukazuje dlouhodobou historickou výkonnost několika evropských tříd aktiv, reprezentovanou svými indexy od roku 1998 do konce května 2017. Tmavě zelená linka je index evropských konvertibilních dluhopisů, Thompson Reuters CB Europe, hnědá linka je index evropských akcií, index DJ Europe Stoxx 600. Žlutá a světle zelená linka jsou potom dvě klasické dluhopisové třídy aktiv – firemní dluhopisy a vládní dluhopisy, reprezentované vlastními indexy.

  CB europe chart 1 20170628

  Zdroj: Bloomberg, Thompson Reuters, BNP Paribas Asset Management

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.