Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Aqua – známá strategie v novém balení – Parvest Aqua s měnovým zajištěním

  Přátelé,

  v roce 2014 jsem tu avizoval uvedení fondu BNP Paribas L1 Equity World Aqua.

  Novinky ve fondech BNP Paribas IP – voda a výnos

  mezitím jsme v České republice do Aqua strategie posbírali před 1 milion EUR, což mi přijde docela dost na investici v cizí měně a vlastně celou dobu existující riziko ukončení intervencí ze strany ČNB. kromě malé čísti se bavíme výhradně o prostředcích dorobných investorů prostřednictvím Vás, poradců.

  Příští týden uvedeme tuto strategii s měnovým zajištěním do CZK. Půjde o fond Parvest Aqua, třída Classic RH CZK (ISIN LU1458425730) a je to takový hlavní počin naší společnosti pro český trh v roce 2017.

  Proč právě tento fond? Myslím, že od roku 2014 se fundamenty tohoto specifického tématu nijak nezměnily.

  – Vody je stále stejné množství, ale poptávka po ní neustále roste
  – Infrastruktura v rozvinutých zemích je stále stejně zastaralá, infrastruktura v rozvíjejících se zemích není dostatečná
  – Státy stále více regulují distribuci vody, požadují lepší zabezpečení kvality i stability dodávek
  – Klimatická změna, o které jsem tu psal loni v dubnu je stále stejně aktuální

  Opět po letech o sociálně odpovědném investování

  Proto jsme k 8. výročí založení strategie připravili následující video:

  https://bnp-ip-front-pad.brainsonic.com/index.php/player-html5-174da6a96168100067ce0eece020cd9c.html

  – Environmentální strategie, mezi které řadíme i strategii Aqua, jsou nejvyšším stupněm na škále míry sociální odpovědnosti. Fond investuje do akcií firem, které napomáhají řešit jeden ze zásadních úkolů lidstva, totiž řešení dlouhodobě udržitelného zásobování pitnou vodou. Vedle toho fond využívá ESG filtr, který měří standardní míru sociální odpovědnosti firem (transparentnost, soulad zájmů managementu a akcionářů, diverzita vedení atd) a z investičního světa vyřazuje společnosti, jejichž úroveň corporate governance není dostatečná.

  Sociálně odpovědné investování v Čechách je takové divné zvíře – nikomu se do toho nechce, žádný fond neprodáte jen proto, že je SRI. Nicméně na tématu vody jsem si ověřil, že když má investice dobrý příběh, sociální odpovědnost jste ochotni vzít na milost :). Rád bych aspoň část z Vás přesvědčil, že mezi výnosem a SRI není žádný rozpor, ale že to dlouhodobě dává velký smysl …

  Přidám jedno tržní téma – v období h2/2015 – h1/2016 se strategie dokázala chovat do značné míry nezávisle na kolísajících trzích a tlumit propady trhu. Bylo to díky portfolio manažerskému týmu, který dokázal eliminivat většinu akcií, které mají dílčí ropný program. Na druhou stranu, strategie se jen částečně zúčastnila “Trump rally”, nárůstu trhů koncem roku 2016 – indexy táhly hlavně finanční tituly, které byste v portfoliu Parvestu Aqua hledali zbytečně.

  – k tomu přistupuje čistě české téma – po 3 letech intervencí ČNB je pravděpodobné (i když nejisté), že koruna v letošním roce posílí a poradenská veřejnost je fascinovaná zajišťováním všeho do české koruny. Proto jsme vyšli vstříc požadavkům z Vašich řad a zajistili Aqua strategii do české koruny. (pro milovníky detailu: fond bude zajišťovat pouze riziko základní měny celého fondu (EUR) do CZK. Pokud tedy portfolio v současnosti tvoří 51% akcií kotovaných v USA, riziko mezi kurzem EUR/USD na polovině portfolia není ošetřené).

  Mezitím produkty s Aqua strategií ve správě Impaxu dosáhly úctihodných 2,15 miliardy EUR (v roce 2014 to bylo €900 milionů) a strategie získala ve své “peer grupě” rating 4 hvězd Morningstar. V současnosti slaví nejstarší fond se strategií Aqua 8-letou historii a v průběhu té doby fond překonává široký index MSCI World i specializovaný index FTSE EO Water při srovnatelné volatilitě.

  Před nějakou dobou jsem se tu zavázal, že navýším podíl osobních investic do sociálně odpovědných strategií do konce roku 2017 na jednu třetinu. Popravdě, už když jsem ten závazek dával, počítal jsem s “Aquou”, ideálně v koruně a ta chvíle nyní přichází. Předpokládám, že do této strategie přesunu výhledově cca 10% svého investičního portfolia, čímž se výrazně přiblížím uvedenému závazku. O jeho splnění Vás budu určitě ve zbytku roku informovat.

  Pro zájemce mezi Vámi přikládám několik článků v anglickém jazyku s vodní tematikou:

  Coping with increasing droughts: solutions already exist

  Global warming: how to live in dry areas

  Global warming: a serious drought in India

  Komentáře: 3

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.