Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Velmi krátce o tržních kauzalitách

  Trhy někdy nabídnou nečekanou zápletku.

  Poslední 4 měsíce v Británii byly tak trochu o tomto:

  Brexit=> Riziko poklesu britské ekonomiky => Intervence BoE => o hodně slabší libra (cca o 20% oproti letošnímu maximu) => exportéři mají vyšší tržby protože jsou konkurenceschopnější => jejich akcie (a proto celý trh) rostou

  Pokud to zkrátím, nedávný růst britských akcií byl způsobený nejistotou okolo Brexitu. Zní to perverzně. Čím hůře, tím lépe. Kladivo na Wall street. Pardon, na City.

  Problém je, že tu zápletku někdy identifikujete až zpětně. Asi žádný aktér na trhu nečekal, že index FTSE 100 překročí za těchto okolností úroveň 7000 a přesto se to stalo.

  Nicméně ta kauzalita bude s vysokou pravděpodobností fungovat i cestou zpět. Myslím, že kurz libry vůči dolaru i dalším měnám přestřelil a bude korigovat. A to posílení měny pravděpodobně zabolí v první řadě exportéry, a stáhne dolu celý trh, který se v posledních měsících posouval strmě nahoru.

  Dnešní výrok soudu, který bude požadovat schválení parlamentu pro “aktivaci článku 50”, čili pro formální začátek procesu vystoupení z EU to jen urychlí, ale ten pohyb měny nahoru i akcií zpět dolů by pravděpodobně přišel i bez zásahu moci soudní.

  Vsadit na to je trochu náročnější, ale jde to. Minimálně pokud někdo z Vašich klientů drží akcie britských exportérů, je čas se jich zbavit. A kdo si chcete objednat z Británie nějaké zboží před vánocemi, udělejte to rychle, protože takhle levné dlouho nebude …

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.