Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Causa Deutsche Bank – 3+2+ 1 důvody

  Finančními trhy hýbe vratká stabilita německé bankovní jedničky Deutsche Bank. Na Patrii se objevila další analýza od El-Eriana:

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3329585/el-erian-deutsche-bank-a-tri-velke-problemy-evropskych-bank.html

  V ní El-Erian naznačil 3 důvody potíží německého bankovního obra. Dovolím si zmínit pár vět o každém z nich a přidat další dva obecné a dva specifické pro Deutsche.

  Bezprostřední důvod k panice zažehla informace, že by německá bankovní jednička mohla být potrestána pokutou až 14 miliard USD za prodej komerčních hypotéčních zástavních listů, přičemž tržní kapitalizace je jen o málo vyšší, než diskutovaná částka.

   

  El-Erian vidí dlouhodobě několik problémů pro evropské banky, které se promítají i do problémů Deutsche:

  1. První z nich jsou extrémně nízké úrokové sazby, které se týkají velké části evropských a japonských trhů a podkopávají schopnost bank generovat příjmy z tradiční bankovní intermediace. Pravdou je, že historie nezná delší období se zápornými sazbami a nejen evropské banky  bojují s tím, jak (ne)promítnout negativní úrokové sazby do úročení vkladů a na druhé straně přetlak peněz nedovoluje účtovat vysoké marže u poskytovaných úvěrů. Žijeme v období obrovského měnového experimentu a evropské banky jsou jeho nejviditelnější obětí, nikoliv však jedinou.
  2. Druhou je utlumená ekonomika, která ohrožuje finanční zdraví dlužníků, jimž banky poskytují finance. To asi není typický problém německé ekonomiky, které se docela daří. Ale to pálí italské banky, jejichž nesplácené úvěry dosahují závratných hodnot. A mimochodem, Deutsche Bank už delší dobu není čistě německá banka, významná část jejích tržeb pochází z USA, kde koupila slavný Bankers Trust.
  3. A třetí oblastí jsou pokřivené finanční trhy, na nichž intervenují centrální banky. To je vlastně spojená nádoba s bodem 1.
  4. El Erian jen opatrně přidává odkaz na tvrdší regulaci,  nicméně já si myslím, že evropská regulační smršť je skutečně zásadní problém pro celý evropský finanční sektor – požadavky na vyšší kapitál, distribuce finančních produktů, SEPA, MIFID II, rezoluce, Blockchain atd atd. Jen náklady na vytvoření infrastruktury jsou enormní, vedle toho regulace nedovoluje využívat mnohé obchodní příležitosti.
  5. Přidal bych problém FinTech. Mnoho mladých technologických firem se pustilo do ukusování z těch ziskovějších částí bankovního businessu. Zároveň tyto společnosti nenesou regulatorní břemeno a tudíž mají mnohem snažší manévrování, než klasické banky. Banky jsou širokou veřejností považované za zastaralé a zkonstnatělé, ale banky často nemohou jednak jinak díky přísným regulatorním opatřením.

  6.  Poslední bod je specifický pro Deutsche. Před finanční krizí banka skutečně aplikovala hodně agresivní  business model, o čemž ví své i nejedna česká obec. Pěkně to shrnul německý ministr hospodářství:

  “Vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel tvrdí, že banka, která postavila své obchody na spekulacích, se nyní označuje za oběť.”

  Více detailů je potom k dohledání zde:

  http://www.dotyk.cz/byznys/manazeri-zpusobili-silenstvi-okolo-deutsche-bank-kritizuje-vicekancler.html

  Pikantní nádech dává kauze spekualce, která se šíří v bankovních kuloárech, tedy jestli je likvidační pokuta pro DB ze strany amerických regulátorů odvetou za nedávný daňový doplatek, který Evropská komise vyměřila americkému Applu.

  Roklen to popsal zde:

  http://roklen24.cz/a/wN5xt/oko-za-oko-deutsche-bank-za-apple

  Netroufnu si tvrdit, jestli na tomto šprochu může být něco pravdy. Je ovšem fakt, že oba případy jsou hodně staré (EK napadla 20 let starou daňovou dohodu firmy s Irskem a Apple má vrátit neoprávněný prospěch za celé toto období; u Deutsche mluvíme o zhruba 10 let starých prohřešcích) a časová shoda je minimálně nešťastná. Uvidíme, jestli vyřešení obou kauz přinese náznak nějaké provázanosti.

  I bez toho je evropské bankovnictví už od roku 2011 otloukánek a sektor by si zasloužil po delší době pozitivní zprávy.

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.