Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Penzijní systém jako Titanik?

  Na serveru www.patria.cz se objevil zajímavý článek od El Eriana ohledně podobnosti penzijního systému v nízkoúrokovém prostředí a pověstného Titaniku. Jedná se pouze o senzacechtivý titulek nebo je to přirovnání reálné? A pokud je to podložený názor, týká se i českých penzijních fondů?

   

  Tak v první řadě, článek je tady, ať si můžete udělat názor:

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3287657/el-erian-penzijni-systemy-se-stavaji-titanikem.html

  Kdo je El Erian? Je to bývalý CEO společnosti Pimco, byl spoluodpovědný za investiční strategii v Pimco v době, kdy PIMCO spravovalo největší dluhopisový fond na světě a účastní se v obamově radě ekonomického rozvoje.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Mohamed_A._El-Erian

  Čili žádný nazdárek, který by potřeboval volit silná slova, aby je aspoň někdo zaregistroval.

  Myšlenkou jeho článku je riziko kombinace nízkých výnosů u dluhopisů, vysokých valuací na akciových trzích, růstu volatility a nefunkční diverzifikace.

  Podle mého názoru jde o relevantní sdělení, ale je třeba k němu něco dodat. Svět penzijních systémů a fondů se dělí na DB a DC. DB je zkratka pro “defined benefit”, čili účastníci mají příslib budoucích penzí. U DB nese riziko nedostatečných výnosů penzijní fond.

  DC je zkratka pro “defined contribution”, čili účastník pouze ví, kolik platí; penze bude jednou vypočítaná z majetku ve fondu.

  Český systém je nominálně DC, nikdo Vám dopředu nic neslibuje. Nicméně transformované fondy považuji za hybrid, protože garance nezáporného výnosu Vám svým způsobem garantuje určitý minimální benefit při čerpání budoucí penze.

  Problém nízkých výnosů pálí penzijní fondy v systému DB a naopak  v systémech DC podílníky. DB penzijní fondy s delším obdobím extrémně nízkých výnosů postupně kumulují deficit, suma aktiv nestačí na sumu závazků vůči podílníkům. Je potřeba říct, že DB dominuje v Kanadě, Holandsku nebo třeba v Japonsku, DB fondy spravují okolo 95% aktiv. V Erianových USA je situace lepší, protože DB fondy tam představují cca 40%.

  V DC systémech je nízký výnos problém klienta. Penzijní fondy nevytváří deficit, negarantují žádný fixní benefit, prostě budoucím penzistům nabídnou nižší benefity odpovídající nízkému zhodnocení ve fondu.

  To je problém nás všech, pomalu se sžíváme s myšlenkou, že stát nám z prvního pilíře žádnou zvláštní penzi nenabídne, ale velké část fondů třetího pilíře to příliš nevylepší.

  Průměrná aktiva českého účastníka ve 3. pilíři je někde okolo 90 tisíc korun (nekamenujte mě, pokud najdete přesnější číslo), investoři nemohou počítat s nějakým super zhodnocením a průměrná doba v penzi se blíží nějakým 20 rokům. Ta 3 čísla říkají, že racionálně uvažující průměrný účastník DPS asi nemůže čekat od penzijního připojištění zázrak a jako takový se asi těžko stane Titanikem.

  Je to tak, že kapesné z DPS bude ještě menší, než si v tuto chvíli připouštíme. Investoři s dostatečným investičním horizontem by jednoznačně měli volit rizikovější strategie i s vědomím, že jeho portfolio do době odchodu do důchodu projde ještě mnoha kotrmelci. Konec konců, penzijní připojištění je svou podstatou produkt pravidelného investování a a při takových kotrmelcích investoři nakupují levně a snižují si průměr nakupovaných investičních nástrojů.

  El Erian vytahuje ještě jednu podobnost: Pokud nedojde k rychlé změně, penzijní systém by mohl skončit jako Titanik. Podobně jako jeho cestující by pak i řada z nás čelila devastujícím důsledkům. A podobně jako v případě druhé a třetí třídy cestujících na Titaniku by se problémy týkaly zejména lidí s nižšími příjmy.

  Myslím, že tu je spousta lidí, kteřé věří tomu, že když odkládají 300 korun měsíčně, mají postaráno o svůj důchod. Takové smlouvy pouze přispívají k falešnému pocitu zabezpečeného stáří. Právě ti nejchudší budou i v českých podmínkách nejvíc závislí na nízkých přijmech z prvního i z třetího piliře. Ale tento problém by nevyřešily ani 5% sazby, odkládání nízkých částek do spoření založeného v relativně vyšším věku prostě penzijní situaci nikomu nevyřeší.

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.