Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Severské akcie – novinka od BNP Paribas IP

  V červenci 2016 jsme informovali o 3 novinkách v nabídce fondů BNP Paribas Investment Partners. Nyní bych Vám rád představil první z nich, fond Parvest Equity Nordic Small Cap.

  Impulsem k tomuto článku  byla jednoduchá otázka Martina Viktory na akcie v tomto fondu. S překvapením jsem si uvědomil, že o aktuálním portfoliu nic nevím, a tak jsem ho rozhodl nastudovat.

  Ke konci července 2016 fondu dominovaly následující akcie:

  • Trelleborg, – 2,94%

  Švédská průmyslová skupina se sídlem ve stejnojmenném městě se u nás zviditelnila v roce 2015 největší akvizicí v ČR, tedy převzetím společnosti ČGS (Mitas, Rubena, …) za 31 miliard korun. S tržní kapatalizací 5 miliard USD to asi není typický small cap.

  • Balder – 2,74%

  Švédská burzovně obchodovaná realitní společnost s tržní kapitalizací okolo 40 mld. SEK.

  • Borregaard – 2,51%

  Norská společnost se specializuje na výrobu biochemických látek nahrazujících produkty vyrobené z ropy. Společnost bychom výrobním programem urřitě zařadili mezi sociálně odpovědné investice. Tržní kapitalizace dosahuje 750 milionů USD.

  • Royal unibrew – 2,51%

  Druhá největší pivovarnická skupina v Dánsku s aktivitami v Itálii, pobaltských zemích nebo v Německu. Cíluje výplatu dividendy na úrovni 40-60% zisku a také od března 2016 vykupuje své akcie v share buy back programu.

  • Hexpol – 2,51%

  Vracíme se do Švédska, společnost Hexpol se orientuje na strojírenské a gumárenské aktivity. Vedle výroben v Asii a v Mexiku má továrnu také v Uničově. Tržní kapitalizace se blíží 3,5 miliardám USD.

  • Veidekke – 2,47%

  Norská Veidekke o sobě tvrdí, že patří mezi největší skandinávské stavební a developerské společnosti. Angažuje se u všech typů staveb. Tržby společnosti dosáhly v roce 2015 24.5 mld NOK. Její akcie se obchodují na burze v Oslu. Od svého založení v roce 1936 byla každý rok v zisku a zavazuje se vyplácet minimálně polovinu zisku na dividendě.

  • Nibe – 2,46%

  Další společnost ze Švédska. Jméno této společnosti je asi širší veřejnosti neznámé, nicméně výrobce známých bojlerů z Dražic je součástí právě této skupiny. NIBE se zaměřuje na tepelné technologie v domě i v průmyslu. Jedna divize se zabývá energetickou udržitelností, například vývojem technologií pro hybridní pohony automobilů nebo výrobu větrné energie.

  • Thule – 2,45%

  Další švédskou společnost asi není nutné poradenské obci příliš představovat. Střešní boxy a nosiče jsou synonymem kvality a jednoduchosti obsluhy mezi sportovci a automobilisty. Společnost má také program výroby zavazadel.

  • Loomis – 2,41%

  Další švédská společnost Loomis je specialistou na cash management tzn. na řízení oběhu finanční hotovosti. Také tato společnost vyvíjí aktivity v ČR. Tržní kapitalizace okolo 2,2 mld USD.

  • Sagax – 2,34%

  Také poslední společnost v top 10 je ze Švédska. Investuje do komerčních nemovitostí. V polovině letošního roku disponovala 414 nemovitostmi o 2 milionech metrech čtverečních ve Švédsku, Finsku, Německu a Dánsku.

   

  Předchozí řádky potvrzují dominanci Švédska v portfoliu fondu: 56% fondu je investováno ve Švédsku, 17% v Norsku, 14% ve Finsku a 13% v Dánsku.

  Další informace o fondu Parvest Equity Nordic Small Cap a o výhledu portfolio manažera na jednotlivé ekonomiky skandinávského regionu přidám později v týdnu.

  Komentáře: 2

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.