Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Opět po letech o sociálně odpovědném investování

  S hrůzou jsem zjistil, že že o sociálně odpovědném investování (SRI) se tu psal již před 6 roky. Tehdy se žádná diskuze na téma nekonala, pro českého investora je to stále relativně okrajové téma.

  Zelené akcie – novinky Parvest III

  před rokem a půl jsem potom přidal článek

  Novinky ve fondech BNP Paribas IP – voda a výnos

   

  Myslím, že se za těch 6 let hodně změnilo. Změnila se mentalita českého investora, ale hlavně se mění okolní svět. Před 10 lety bylo snazší odmítat existenci globálního oteplení, klima se od té doby posunulo natolik, že prakticky není pochyb o lidském původu postupného oteplování planety. V prosince 2015 se v Paříži setkaly špičky světové politiky a uzavřeli dohodu, která by měla vést k omezení růstu teploty planety oproti před-industriální éře maximálně o 2 stupně. 195 zemí podepsalo závěrečnou dohodu včetně USA a Číny, které se do té doby jakémukoliv posunu v této oblasti bránily.

  Každému, kdo mluví anglicky, doporučuji podívat se na záznam skvělé přednášky bývalého více-prezidenta USA Al Gora na toto téma. Je to přesvědčivá prezentace faktů okolo globálního oteplování i pozitivních věcí, které se už podařily na cestě při jeho zpomalování:

  Podle mého strhující prezentace, která by mohla přesvědčit snad i Václava Klause.

  Oproti situaci před 6 lety se zásadně změnila role investorů. Od investorů se očekává, že zásadním způsobem ovlivní chování společností, ve kterých drží podíly. Známý je případ POSCO, tedy dolu, který budovala v Indii korejská firma. Firma při výstavbě příliš nedbala na environmentální aspekty. Aktivisté v této souvislosti napadli minoritní akcionáře POSCA, kterým byl holandský penzijní fond APG a Norský vládní penzijní fond. Tlak na akcionáře pomohl v tomto konkrétním případě napravit některé negativní externality indického projektu, ale hlavně upozornil akcionáře, že jsou odpovědní za aktivity společností, na jejichž chodu se účastní. Nikdo nechce být terčem negativní kritiky, nikdo nechce být spojovaný se znečišťováním ovzduší, vody a půdy.

  Nemyslím, že by někdo vyvíjel tlak na Vás a vaše klienty, ale naopak vy můžete směřovat investice více do fondů, které berou investorskou odpovědnost vážně a přistupují k výkonu akcionářských práv čím dál tím aktivněji.

  BNPP IP se účastnila 1262 valných hromad, což odpovídá 90% účasti na našem akciovém majetku, v 74 případech jsme se angažovali v záležitostech okolo corporate governance a v 19 případech jsme uspěli. V 77% hlasováních jsme podpořili návrhy akcionářů zaměřené na otázky zdraví a ochrany životního prostředí.

  My v našem odvětví víme hodně o regulaci a já věřím, že finanční sektor je přeregulovaný. Ale mnohem silnější regulační tlak přichází i na sektory, které byly doteď mimo hledáček regulátorů, banky jsou méně ochotné financovat technologie, které jsou považované za přítěž pro životní prostředí.

  Podobně se investoři více zajímají o aspekty “corporate governace”, tedy o celkovou správu společností, o rozhodovací procesy a kontrolní mechanismy.

  Svět se mění  …  a co my?

  Přemýšlím v této souvislosti často o malém zájmu české investorské veřejnosti o sociálně odpovědné investování. POKUD NĚKDE VIDÍM ROZDÍL V CHOVÁNÍ ČESKÝCH INVESTORŮ oproti dalším zemím, JE TO PRÁVĚ NAPROSTÝ NEZÁJEM O OBLAST SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉHO INVESTOVÁNÍ. Na jednu stranu logické v zemi, která vede Bloomberg index neřesti, na druhou stranu paradoxní v zemi, která je šampionem při třídění plastu  …

  http://www.enviwiki.cz/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_index_ne%C5%99esti

  http://www.ekokom.cz/uploads/attachments/Klienti/Ekomunikace/EKOKOMunikace_05-08.pdf

   

  Osobně se domnívám, že průměrný investor vidí rozpor mezi výnosem a sociálně odpovědným investováním. SRI je pro bohaté investory na západě, já potřebuju prachy, nemám čas je investovat “bohulibě”.

  Druhým důvodem může být, že v našem podnebném klimatu nejsou ty klimatické změny tolik patrné a vesměs ani nejsou nepříjemné. Pokud nejste vášnivý běžkař nebo pokud Vás nezasáhly v posledních 18 letech povodně, teplé zimy a horká léta jsou docela příjemná záležitost. Krajinu si nechceme znečistit plasty, ale léto může být klidně o 5 stupňů teplejší 🙂

  Dalším důvodem může být pocit, že “mých deset nebo sto tisíc korun” není důležitých. Tak malá částka planetu nezachrání.

  A nejběžnějším důvodem prostě bude naprostá absence úvahy, že investování může být sociálně odpovědnější. Auto může být ekologičtější nebo méně ekologické, ale na investicích něco jako “energetický štítek” většinou chybí.

  V minulých dnech se na serveru idnes.cz objevil následující článek, který – pokud se nepletu – unikl pozornosti zdejší komunity:

  http://ekonomika.idnes.cz/klimaticka-zmena-ztraty-mohou-byt-az-17-procent-hdp-sveta-pko-/eko-zahranicni.aspx?c=A160418_143807_eko-zahranicni_kris

  Ponechme stranou nepřesnosti v článku – zatím slunce nevysušilo z Vašeho účtu v bance ani korunu. Ale pravdou je, že investoři do ropy, dalších komodit a jejich výrobců celý rok 2015 trpěli a držitele dluhopisů firem z těchto sektorů ještě nějaké nějaké potíže mohou čekat. Podle článku je v ohrožení 17% světového HDP. Nenechte se mýlit, většina těchto ztrát půjde právě právě na vrub staré, surovinově náročné ekonomiky.

  Je nepochybné, že některé investice jsou více a některé méně v souladu s bojem proti klimatickým jevům. Je pravděpodobné, že ty druhé jsou více ohroženy třeba z důvodů přísnější regulace, nižší poptávky nebo vyšších nákladů.

  A vedle ryze ekonomických faktorů, myslím, že tzv. zelené investice mají navíc určitý POZITIVNÍ emocionální náboj. Pokud bude Váš klient vědět, že investice je “environmentálně přátelská”, bude lépe snášet období volatility. Cestou nahoru Vám zelená investice bude dělat větší radost a cestou dolů Vám nelibé pocity bude tlumit pocit, že se aspoň podílíte na dobré věci.

  Navíc, environmentální strategie jsou defenzivní, mají slabší cyklus a dlouhodobě překonávají široký akciový trh. Tím, že se při výběru akcií věnuje velká pozornost sociálně odpovědným aspektům, tak se snižuje riziko, že utrpíte ztrátu v důsledku odhalení účetního skandálu, korupčního jednání nebo třeba systematického porušování legislativy, jak se k tomu nedávno doznal Volkswagen v rámci aféry Dieselgate. To také snižuje volatilitu a rizikovost investic. 

   

  Abych šel osobním příkladem, rozhodl jsem se, že do konce roku 2017 navýším podíl sociálně odpovědných investic nebo přímo do zelených (tematických) investic aspoň na třetinu svých investičních aktiv. To je můj vlastní příspěvek k vyšší udržitelnosti našeho života. 

  Krásný víkend!

  Komentáře: 4

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.