Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  V USA byl uzavřen rizikový fond high yieldových dluhopisů

  10. Prosince 2015 oznámil správce Third Avenue Management, ze není schopen dostát pokynům na odkupy ve fondu Third Avenue Credit Focus Fund. Přiznám se, ze jsem o společnosti ani o fondu do pátečního oběda neslyšel, ale fond ještě počátkem roku spravoval majetek ve výši 3,5 miliardy USD. Jeho poslední vykázaná velikost byla 788 milionu dolarů.

  Fond se zaměřoval na rizikovější americké dluhopisy i v rámci tradičních High yield trhů, tedy primárně nakupoval dluhopisy s ratingem CCC a horším. V průběhu celého letošního roku je tento typ dluhopisů zejména v USA pod tlakem v důsledku poklesu cen ropy a v obavách spojených s růstem úrokových sazeb FEDu.

  http://realmoney.thestreet.com/articles/12/14/2015/mutual-fund-mess-are-there-more-where-third-avenue-came

  Tady je třeba odbočit a udělat exkurzi do světa dluhopisů vysokého výnosu, anglicky High Yield. Jako High Yield jsou označované dluhopisy s ratingem BB+ a horším. Cely trh muže mít velikost asi 2200 miliard USD, přičemž asi 50% připadá na emise s ratingem BB, 40% s ratingem B a jen asi 10% ma rating CCC a horší. Zmražený fond se specializoval na kvalitativně nejnižší kategorii, kde je také z definice velmi nízká likvidita – emise jsou malé a ne každý je ochotný je koupit.

  To je velmi riziková strategie na obecně rizikovém trhu a správci Third Avenue  si vysloužili nelichotivě označeni CCC kovbojů:

  http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-12-18/bruce-richards-calls-third-avenue-management-triple-c-cowboys-

  Nejde ovšem o ledajaké kovboje – Vždyť 10% emisí s ratingem CCC – C  reprezentuje cca 220 milionů USD a fond o 3,5 miliardách reprezentuje vysokou koncentraci rizika tohoto specifického trhu dluhopisů s velmi nízkým nebo žádným ratingem.

  Co bude dále? Je jasné, ze v omezené předsilvestrovské likviditě dluhopisy vysokých výnosů zůstanou pod tlakem. To je nepříjemné o to víc, ze se nám v poslední době dluhopisy vysokého výnosu OBECNĚ líbily – přináší klientům výnos, který konzervativnějši instrumenty postrádají. Ovšem tady je třeba říct, naše High Yieldové fondy se pohybuji na opačném konci rizikového spektra – minimálně 90% musí být investováno v dluhopisech s raftingem BB a B, čili nejvyšší kvalita v rámci této dluhopisové kategorie. Nicméně panika může zasáhnout i relativně kvalitnější část tohoto trhu.

  Současná situace je ale spíše o psychologii trhu a o nízké likviditě než o fundamentu. Trhy se nemohou shodnout, zda jsme pouze na začátku poklesu, nebo už se jedná o jedinečnou příležitost. Nicméně bych zájemcům o investice do tohoto typu dluhopisů doporučil chvíli počkat jak se situace vyvine a zvážit investici až po novém roce.

   

  Bude zajímavé sledovat, zda situace muže ovlivnit lokální fondy zaměřené na dluhopisy firem z regionu střední Evropy bez ratingu. Vyrojilo se jich více a jejich kvalita je daná sílou společnosti, která jim poskytuje zázemí, zejména co se týče likvidity. Čili jak moc dluhopisů je schopná vykoupit v případě vlny odkupů ze strany klientů.

   

  Poznámka – upozornění:

  BNP Paribas IP v této kategorii nabízí v ČR 3 fondy, a mezi nimi od loňského roku fond Parvest Bond World High Yield, který od disponuje zajištěnou korunovou třídou, LU1022394073, ve kterém je aktuálně cca 27 milionů korun. Fond investuje obvykle okolo 2/3 v USA a 1/3 v Evropě. Rating CCC na konci listopadu reprezentovalo 8,08% majetku fondu. Hrubý výnos portfolia byl 6,35% p.a. při duraci 4,07 roku.

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.