Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Nový akciový katolický index

  Snad kvůli končícím prázdninám, snad kvůli vrcholící panice na čínských akciových trzích tiskem proběhla bez povšimnutí zpráva o vytvoření nového katolického indexu.

  Jeden z odkazů k tématu přikládám:

  http://byznys.ihned.cz/c1-64492390-vznikl-novy-katolicky-burzovni-index-biskupove-odstranili-firmy-ktere-odporuji-krestanskym-zasadam

  Se zájmem jsem si pročetl, jak na to jde aktolická církev a co od toho očekává. Následující text jsem překopíroval z uvedeného linku:

   

  Nový katolický S&P 500 index tak vznikl za spolupráce s americkými katolickými biskupy, kteří ze současného indexu S&P 500 odstranili firmy, jež porušují křesťanské zásady. Pomyslné oddělování zrna od plev se tak dotklo všech společností zabývajících se prodejem zbraní a dalšího vojenského materiálu. Z indexu byly odstraněny i společnosti, jejichž byznys je spojen s potraty, pornografií nebo antikoncepcí. Firmy, které k výrobě svých produktů využívají dětské práce, pak v indexu dle biskupů nemají taktéž co pohledávat. Stejný osud potkal i ty, které provozují trvale neudržitelný byznys. “Otázky udržitelnosti jsou jedny z nejdůležitějších v rozhodování a řízení podniku v moderním světě byznysu,” uvedla Julia Kochetygová, expertka v oblasti burzovních indexů. “Soulad nového indexu s katolickými hodnotami může být silným důvodem k investici,” dodává.

   

  Vzniklý index je tedy podmnožinou indexu S&P500, ze kterého bylo odstraněno cca 50 (cca 10%) společností, které překračují nějaké pevně nastavené limity. Cílem je nabídnout dostatečně diverzifikovaný koš akcií amerických společností, které plní nějaký minimální etický standard.

  Jak se takový index lisí od přístupu společností, jako je ta naše?

   

  V základu je ten přístup velmi podobný. Také velké investiční společnosti mají nějaký minimální etický kodex, který vyřazuje některé typy společností, často podobné, jako je tomu u výše zmíněného indexu. Namátkově zmíním výrobce kontroverzních zbraní nebo producenty palmového oleje. Tento filtr je absoltní a platí u všech fondů ve všech třídách aktiv.

  Vedle toho potom v fondech se strategií sociálně odpovědného investování, které v názvu obsahují slovíčko “sustainable” (= udržitelný) potom uplatňujeme ještě druhý filtr, který má širší záběr funguje relativně (vzhledem ke standardům odvětví)  a který se dívá na různé aspekty udržitelnosti individuálně v rámci každého sektoru. Zajímá nás například, jak jsou zájmy managementu sladěné se zájmy akcionářů. U potravinářských firem vylučujeme společnosti, které zneužívají dětské práce. U energetických firem se vyhýbáme společnostem, které se angažují v těžbě ropy z tzv. ropných písků. Tento filtr je relativní a my v rámci každého sektoru vyřazujeme 1/3 společností každého sektoru, které jsou nejvíce vzdálené SRI ideálu sektoru.

  Tento přístup samozřejmě vyžaduje lidské zdroje, máme speciální SRI tým, který průběně sleduje investiční svět našich sociálně odpovědných fondů a průběžně aktualizuje informace o strategii udržitelnosti každého emitenta v našem investičním světě.

  Vzhledem k tomu, že tento relativní filtr eliminuje v každém sektoru třetinu emitentů a vzhledem k tomu, že seznam vyřazených emitentů je průběžně aktualizován, věřím, že náš přístup je efektivnější, ale ve finále jakýkoliv přístup eliminace těch nejméně sociálně odpovědných emitentů přispěje k lepšímu pocitu při investování, k nižšímu riziku zakomponovanému do portfolia a dlouhodobě k lepšímu světu okolo nás.

   

  “Sustainable” fondy BNP Paribas IP s registrací pro veřejnou nabídku v ČR:

  Fond Třída aktiv
  BNP PARIBAS L1 SUSTAINABLE ACTIVE ALLOCATION Smíšený
  PARVEST SUSTAINABLE BOND EURO CORPORATE Dluhopisový
  PARVEST SUSTAINABLE EQUITY EUROPE Akciový

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.