Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Nová akciová systematická strategie od BNPP IP – Parvest Equity USA

  Systematické strategie, tedy fondy, spravované podle nějakého algoritmu, jsou v poradenské komunitě velmi oblíbené. BNPP IP tu nabízí několik systematických strategií jak v oblasti akciových trhů, tak v oblasti smíšených fondů. U čistě akciových trhů šlo doteď o dvojici defenzivních fondů zaměřených na nízkou volatilitu – Parvest Equity World Low Volatility a Parvest Equity World EMERGING Low Volatility, oba nyní disponují třídou v české koruně.

  Nyní jsme přinesli českým investorům druhou čistě akciovou strategii, GURU. Nedávno jsme přeměnili starší, v Čechách dobře známý fond Parvest Equity USA a tento fond od dubna spravujeme podle našeho vlastního systematického modelu GURU.

  Kdysi dávno se tento fond jmenoval Parvest USA Quant, protože používal velmi progresivní kombinaci kvantitativního modelu a fundamentální analýzy. Nicméně finální slovo měl vždy portfolio manažer, který mohl výsledky modelu “přehlasovat”. Tomu se odborně říká “judgemental overlay”. Takže ryze kvantitativní správu má až nyní. V čem spočívá a proč se vlastně model jmenuje GURU?

  Nazvat strategii GURU může znít trochu lacině – na první pohled to může vypadat, že jsme jen další správcovská společnost, která se chce přiživit na úspěchu velkých investičních guru typu Benjamin Graham, Peter Lynch nebo už tolikrát opakovaný Warren Buffet. Nicéně v tomto případě není ten název zvolený úplně od věci. Model je totiž postavený na fundamentálních parametrech, na které se nejčastěji zaměřují výše uvedení velikáni.

  Celý model výběru akciového portfolia je postavený na třech základních kritériích : ziskovosti, výhledech společnosti a valuaci, tedy jak je akcie levná nebo drahá v porovnání s dosahovanými zisky.

  Profitabilita je měřena jako rentabilita ekonomických aktiv (EBIT k ekonomickým aktivům)

  Výhledy (prospects) používají několik kritérií – poměr mezi rostoucími a klesajícími očekáváními v obci akciových analytiků (demonstruje důvěru v akciový titul), cenové momentum (včerejší vítězové obvykle vítězí i zítra) a tzv. informační poměr, tedy výkonnost akciového titulu na jeho volatilitu.

  Valuace – Benjamin Graham řekl, že “skvělá společnost nemusí být skvělou investicí, pokud platíte za její pořízení příliš”. Takže valuační kritérium je určitou brzdou na  rámci modelu. Valuace je měřena na ukazatelích P/E to Growth (dává do vztahu čistý zisk společnosti a její růst ), EV/EBIT to growth (vztah mezi celkovou hodnotou sdpolečnosti – kapitalizace a dluh) k EBIT a jejímu růstu a konečně Price / Free cash flow.

  Celkově tedy model používá 3 výchozí parametry, které lze celkově rozložit do 7 sub-kritérií. Každý měsíc je investiční svět (u fondu Parvest Equity USA ) přehodnocený a seřazený v každém kritériu a pod-kritériu do decilů (tedy do 10 skupin) a z nich se dohledá celkové nejvyšší pořadí. Dvacet společností s nejvyšším pořadím napříč všemi parametry potom vstoupí do portfolia ve stejném poměru.

  Celé portfolio fondu je rozděleno do 12 mini-portfolií. Každý měsíc jedno mini-portfolio vyprodáme a podle aktuálního pořadí jej znovu zainvestujeme. Bez ohledu na další vývoj ve společnosti potom mini-portfolio zůstane ve fondu po dalších 12 měsíců. Čili celé portfolio se jedno za rok vymění.

  Fond je samozřejmě s touto metodologií spravovaný pouze měsíc. Nicméně BNP Paribas sestavuje index Guru USA od konce roku 2008 a mimo fondové rodiny dostupné v ČR máme jiný fond, který využívá identický investiční přístup. V průměru US Guru strategie od 1/12/2008 vynesla do 30/1/2015 15,4% při volatilitě 16,6%. Za stejné období S&P 500 vynesl 9,1% (vol, 15,3%) a index Russel 1000 9,8% při volatililitě 15,5%.

  Obdobný fond, nazvaný THEAM fund Equity US Guru funguje od roku 2010 a získal plný rating 5 hvězdiček od společnosti Morningstar. Oba fondy jsou spravované podle stejného modelu, jediný rozdíl je v tom, že Parvest nkupuje akcie vybrané modelem, zatímco starší THEAM fond replikuje index synteticky, tedy pomocí derivátů. Více informací o fondu s delší historií nadete například zde:

  http://www.trustnetoffshore.com/Factsheets/Factsheet.aspx?fundCode=09FNA&univ=DC

  THEAM, dceřinná společnost BNPP IP spravuje mnohem více fondů s využitím Guru modelu a podle poptávky budeme zvažovat registraci dalších fondů (zejména evropských a globálních akciových) v ČR.

  Navíc změna trochu zahustila konkurenci v oblasti našich US akciových fondů.

  Vlajkovou lodí je fond Parvest Equity USA Growth, který disponuuje i CZK zajištěnou třídou.

  Stejný tým Pam Woo řídí i špičkový US SMall Capový fond PArvest Equity USA Small Cap. Oba tyto fondy se mohou pyšnit 4 hvězdami od Morningstar.

  Navíc nám externí správce spravuje vynikající fond Parvest Equity USA Mid Cap, fond zaměřený na akciové společnosti se střední kapitalizací, v praxi 1- 12 miliard USD.

  A nyní využíváme 5-hvězdovou strategii Guru uvnitř fondu Parvest Equity USA.

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.