Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • 6 fondů BNPP IP se posunulo za Q1/2015 do váhové kategorie 1 mld EUR +

  Našel jsem zajímavý článek na našem intranetu hned o šesti fondech, které se v prvním čtvrtletí 2015 posunuly do kategorie “Blockbuster”, tedy mezi fondy s aktivy převyšující 1 miliardu EUR.

  Shodou okolností jde výhradně o fondy, které jsou dostupné i českým investorům.

  Věřím, že pro Vás ten seznam bude zajímavý s ohledem na to, do čeho investují investoři celosvětově.

  Přidám i krátký komentář v čem je úspěch jednotlivých fondů:

   

   

  Největšími nárůsty prošly fondy

  BNP Paribas L1 Multi Asset Income (během Q1/2015 nárůst z EUR 491.3 mln  na EUR 1039.1 mln) – fond, o kterém jsem tu psal. V září 2014 přesunutý z holandské fondové rodiny. Multi-asset income fond, tedy smíšený fond zaměřený na generování dlouhodobě udržitelného výnosu na úrovni  4% p.a. Přijaté kupony a dividendy vyplácí, ale kapitálové zhodnocení zůstává ve fondu. Jeden z nejstarších fondů této kategorie  s hoistorií od roku 2005. V ČR máme vyjímečně registrovanou kapitalizační i dividendovou třídu, nicméně problém je, že největší obchodníci nejsou schopni nebo ochotni dividendu administrovat.V tuto chvíli kapitalizační třídu nabízí všichni obvyklí podezdřelí, dividendovou pouze EIC.

  Parvest Equity India (nárůst z EUR 583.3 mln na  EUR 1 248.2 mln).

  Nejdynamičtější ekonomika skupiny BRIC, loni prošla volbami, které poprvé dávají vládě silný mandát provést reformy. Navíc náš fond byl podruhé v řadě vybrán Lipperem jako nejlepší indický akciový fond. Jen z březnu fond překonal benchmark o 389 bp (před odečtením poplatků).

   

  Parvest Convertible Bond Europe – nárůst z 705 mln na 1 117 mln.

  Konvertibilní dluhopisy vydávané evropskými společnostmi jsou třídou aktiv, která profituje z programu kvantitativního uvolňování v eurozoně. V ČR jsme největší propagátor ivestování do konvertibilních dluhopisů. Nicméně se v ČR soustředíme zejména na prodej globální strategie (Parvest Convertible Bond World), která má třídu zajištěnou do CZK, ale v Evropě letí spíše tato regionální stategie. je otázka, jestli se krátkodobě přesměrovat na evropské konvertibily, ale s měnovým rizikem, nebo jestli zůstat u tradičního tématu, globálních konvertibilních dluhopisů s plným měnovým zajištěním do koruny … Za sebe volím raději dlouhodobý přístup.

   

  Parvest Equity USA Growth  – nárůst z €824 mln na €1 022 mln

  Pan Woo, šéfová správcovského týmu několikrát byla v Praze a fond našel své klienty i v ČR. Zvláště vzhledem k měnové třídě zajištěné do české koruny. Fond se zaměřuje na největší americké společnosti s růstovým profilem. Fond si konzistentně drží 4 hvězdy od Morningstaru. Asi je fér říct, že za nárůstem € hodnoty fondu je i oslabení EUR vůči USD, čili vyšší eurová hodnota majetku fondu.

   

  Parvest Bond Euro High Yield – nárůst z €851 mln na €1 062 mln

  Další třída aktiv, která profituje z kvantitativního uvolňování v Eurozoně. Tento fond nepatří v ČR k těm neprodávanějším, protože jeho sesterský globální fond Parvest Bond World High Yield má třídu s měnovým zajištěním do české koruny, nicméně v Evropě se fond i třída aktiv veze na úspěšné vlně. Úspěch tohoto fondu? Hledání výnosu … ve chvíli, kdy 10-leté německé vládní dluhopisy nesou výmnos 0,2% p.a. (!!!!)  a kdy nejkvalitnější evropské korporátní dluhopisy se splatností 4-5 let nesou pod jedno procento je “High yiled”, tedy převážně dluhopisy s ratingem BB a B poslední útočiště výnosu. Vydrží to?

   

  A poslední fond, BNP Paribas L1 Equity Europe – nárůst z €896 mln na €1 034 mln

  Jde méně známý fond v ČR známějších a prodávanějších fondů pod správou týmu European Equity Select, který vede Andrew King. Také v tomto případě se jedná o fond zaměřený na evropská aktiva a tudíž nárůst fondu podpořila ECB svým dluhopisovým programem. Z dílny tohoto týmu se v ČR nejvíc prodává fond Parvest Equity Best Selection Euro, který disponuje 4 hvyzdami od Morningstaru a hlavně třídou s plným měnovým zajištěním do koruny a navíc který díky zaměřením na akciové trhy eurozony ještě více profituje z tamního QE. Tento fond je ošem v kategorii blockbusterů již dlouho, aktuální AUM dosahuje téměž 1,35 miliardy EUR. CZK třída potom 575 milionů korun. Stále to však není největší fond pod správou jeho týmu. Fond Parvest Equity Best Selection Europe totiž dosahuje velikosti 2,02 miliardy EUR.

   

  Všechny ratingy a velikosti k 31/3/2015

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.