Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Třída aktiv v kurzu – evropské akcie s nízkou tržní kapitalizací

  Dne 2.4.2015 Prahu naštívil Damian Kohler, šéf týmu spravujícího evropské Small a Mid Cap akciové fondy.

  Jeho tým aktuálně patří k nejvytíženějším v rámci celé BNPP IP , protože se u něj schází dva zásadní elementy: o tuto třídu aktiv je obrovský zájem i v souvislosti s kvantitativním uvolňováním Evropské centrální banky a zároveň fondy spravované Damianem dosahují vynikajících výsledků – konzistentní nadvýkonnosti při nižší volatilitě, než vykazuje benchmark. I proto fond Parvest Equity Europe Small Cap vylepšil Overall Morningstar rating na maximální hodnocení 5 hvězd (v březnu 2015). Navíc tým patří s 4,7 miliardami EUR pod správou mezi 3 největší správce specializované na tuto třídu aktiv.

   

  Protože předpokládám, že jen malá část z Vás se mohla dostat na konferenci, kterou jsme pořádali společně s Conseqem a ING, dovolím si vypíchnout několik bodů z vystoupení Damiana Kohlera:

  – Vedle aktuální podpory evropských aktiv ze strany ECB vidíme i dlouhodobé fundamentální důvody proč investovat do malých a středních akciových podniků:

  – atraktivnější růstový model

  – větší schopnost přizpůsobit se změnám

  – růst M &A aktivit, tedy přebírání malých společností jejich velkými konkurenty – ekonomika jako celek neroste, M&A představují jedinou možnost jak dosáhnout růstu. A prodej firmy je pozitivní zpráva pro dosavadní akcionáře.

  – relativně nižší PEG (Podíl P/E ku růstu ziskovosti) – na úrovni 1, velké společnosti v Evropě i v USA vykazují vyšší hodnotu 1,9.

   

  Čím se lišíme od jiných správců tzv. SMID (Small & Mid Caps)?

  – díváme se vedle ziskovosti také na cash – flow a také na valuace

  – ve fundamentální oblasti nás zajímá track record managementu

  – mezi hlavní rizika investování so SMID řadíme riziko likvidity (když se nám firma nelíbí, jak dlouho budeme její akcie prodávat) a také riziko bankrotu

  – likviditu řešíme filtrem – omezujeme maximální pozici v každém titulu počtem dnů potřebných k vyprodání portofolia (vedle kritéria max. 3% fondu v jediném titulu)

  -vyšší riziko likvidity se promítá i do požadavků návratnosti – zatímco pro společnosti s tržní kapitalizací EUR 2 mld a více tým očekává návratnost 20% v horizontu 12 – 18 měsíců, pro společnosti s kapitalizací 1-2 mld EUR už je to 30% a pro firmy s kapitalizací pod 1 mld EUR musí být cílová cena nad aktuální tržní dokonce o 40% vyšší!

  riziko bankrotu eliminujeme detailní analýzou účetních závěrek, zejména schopnosti generovat udržitelně cash – flow

  – vzhledem k významné pozici na tomto specifickém trhu máme k dispozici nezávislé experty, ke kterými můžeme konzultovat strategické otázky jednotlivých firem (mohou to být dodavetelé, klienti, bývalí manažeři etc).

  – fond nemá žádný dominantní investiční styl – zaměření na “růst versus valuace” dává fondu dostatečnou flexibilitu vypořádat se s různými podmínkami na trhu.

  – zajímá nás, jestli firma vrací hotovost akcionářům ve formě dividendy nebo buy-backů; obvykle se neúčastníme navyšování kapitálu společností, protože firma má hotovost vracet akcionářům a ne od nich požadovat další prostředky.

  A ve finále se od konkurence odlišujeme skvělými výsledky – od založení těsně před krizí, tedy v září 2007 fond vydělal téměř 85%, zatímco index vygeneroval 58,5% (absolutně). Více o výkonnosti fodnu na odkazu:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=3824&compartmentId=1434&umbrellaId=106&currency=EUR#tab=3

  Ke skvělé výkonnosti přispěla i skutečnost, že v portfoliu nezbankrotoval žádný cenný papír, protože detailní fundamentální analýza zatím vždy dokázala signalizovat blížící se finanční potíže.  S tím souvisí i “sell disciplína” – když vidíme, že se u akcie kupí potíže, vyprodáváme ji.

  Damian zmínil příběh společnosti Royal Imtech, která prošla před nějakým časem odhalením účetních machinací. Následně byl kompletně vyměněn management, nový manažerský tým požádal akcionáře o čas na vyhotovení ozdravného plánu. Když se ukázalo, že společnost bude požadovat po akcionářích dodatečný úpis nového kapitálu, její akcie byly z fondu okamžitě vyprodány. Ačkoliv fond na jejích akciích utrpěl ztrátu, byla podstatně menší, než kdyby fond držel akcie dodens a doufal v jejich oživení.

   

  Více o fondu najdete na na stránkách BNPP IP:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=3824&compartmentId=1434&umbrellaId=106&currency=EUR#tab=1

  Aktuální factsheet fondu (i v češtině) najdete na odkazu:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=3824&compartmentId=1434&umbrellaId=106&currency=EUR#tab=7

  Damien Kohler-BNP IP European SmallMid Cap CZ final short tisk

  FS0515_1819_Portrét_Parvest Equity Europe Small Cap

  P1503046_Parvest Equity Europe Small Cap_CZ

   

   

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.