Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Novinky ve fondech BNP Paribas IP – voda a výnos

  V minulém článku jsem představil fondové novinky v rámci korunových fondů. Další dva fondy jsou k dispozici pouze v euru, ale věřím , že pro poradce orientující se v investicích budou i tyto fondy zajímavé. Oba nové fondy jsou ve fondové rodině BNP Paribas L1.

  BNP Paribas L1 Equity World Aqua je první novinou na českém trhu. Jak název napovídá, fond investuje globálně do akcií společností, které se jakýmkoliv způsobem zaměřují na vodní hospodářství. Správcem fondu je společnost IMPAX Asset Management, která spravuje i další dva environmentální fondy. Aqua je jedním z několika témat, kterým se oba další šířeji založené fondy.

  Proč investovat “do vody”? Protože potřeba vody celosvětově roste. Roste globální populace, roste životní úroveň a s tím ruku v ruce roste potřeba vody v zemědělství, v průmyslu i v domácím využití. Přítom na nabídkové straně kapacita je nedostatečná a zastarává. Zároveň se zpřísňuje regulace ve formě vyšších požadavků na čistotu vody. Ano, nejsme v tom sami, regualce utahuje i v jiných odvětvích.

  Fond je aktuálně zainvestovaný ze 60% do podniků podílejících se na budování vodní infrastruktury, dále z 30% do péče o vodu a z 10% do akcií společností distribujících vodu koncovým uživatelům.

  Fond je denominovaný v EUR, nicéně není měnově zajištěný. Přitom přes polovinu fondu je zainvestovaný v USA.

  Reálně je fond feeder fond staršího, většího a úspěšného fondu BNP Paribas Aqua, který je ovšem dostupný pouze francouzským investorům, takže otevřením lucemburského feeder fondu (zjednodušeně fond investující minimálně z 85% do mateřského Master fondu) jsme tuto atraktivní strategii otevřeli mezinárodním klientům. Od listopadu tedy i těm českým.

  Informace k fondu najdete zde:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=12276&compartmentId=12274&umbrellaId=91&currency=EUR#tab=1

  Vzhledem k tomu, že jediný obdobný fond registrovaný v ČR není běžně dostupný pro širokou poradenskou obec, věřím, že tento unikátní fond si najde mezi Vámi spoustu příznivců.

   

  Další fond, BNP Paribas L1 Multi Asset Income reaguje na nízký výnos mnoha tříd aktiv, který trápí investory minimálně v celém rozvinutém světě. Jde o fond, který může investovat napříč mnoha třídám aktiv (akcie, dluhopisy, realitní společnosti – REITs, peněžní trh jako diverzifikátor), nicméně vždy se snaží vybírat třídy, které generují zajímavý výnos. Čili u akcií se zaměřuje na akcie s vysokou dividendou, totéž lze říct o realitních společnostech, které mají trochu dluhopisový charakter chování a kde opět preferujeme ty s vysokou dividendou. U dluhopisů se zaměřujeme na bondy vysokého výnosu. Výhledově do portfolia zařadíme i dluhopisy z rozvíjejících se trhů, které se mohou pochlubit výnosy, které na těch rozvinutých trzích s přiměřeným rizikem v současnosti (12/2014) nelze najít.

  Tento fond je pod současným ISINem novinka, nicméně fond vznikl přeshraniční fůzí veleúspěšného fondu s identickou investiční strategií v holandské fondové rodině. Tento fond fungoval od roku 2005 a historicky dosáhl výnosů na úrovni 3M EURIBOR + 4%, což odpovídá přesně investičnímu cili nového fondu. S téměř desetiletou historií je BNPP IP inovátorem v oblasti “Multi Assets High Income” fondů. A důvodem pro nedávný přesun do lucemburksého SICAVu byl identický, jako u předešlého fondu – snaha nabídnout fond mezinárodním investorům.

  Více informací o této fondové novince najdete na našich stránkách zde:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=16817&compartmentId=16815&umbrellaId=91&currency=EUR#tab=1

  V případě zájmu o více informací o fondech BNPP L1 Equity World Aqua, BNPP L1 Multi Asset Income nebo jakéhokoliv jiného fondu z dílny BNPP IP se na mě neváhejte obrátit.

  Příjemmný start do nového týdne,

  Honza Maňák

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Komentáře: 4

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.