Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Novinky ve fondech BNPP IP 1. – nové korunové fondy

  Vážení poradci,

  Předem bych chtěl poděkovat účastníkům konference Poradců sobě za hojnou účast při setkání minulý týden. Boužel jsem se nemohl zdržet, ale o to více času se Vám budu věnovat na vašem dalším setkání.

   

  Rád bych zase ca po půl roce připomněl novinky v nabídce naší fondové společností. Tento článke budu věnovat dvěma novým korunovým fondům, které jsme spustili v tomto pololetí.

  Dle mého k zajímavým fondům je třeba zařadit fond globálních firemních dluhopisů, Parvest Bond World High Yield. Globální v tomto případě znamená zejména USA (cca 60%) a západní Evropu.

  Dluhopisy vysokého výnosu znamená velmi široký pojem, v podstatě cokoliv s ratingem BB+ a hoší (B, CCC, CC atd). Nicméně realita je taková, že fond musí investovat aspoň 90% aktiv do dluhopisů s ratingem aspoň B- nebo lepším. Čili C-čka mohou reprezentovat do 10%.

  Jinak řečeno, High Yield, což anglicky znamená vysoký výnos, je pěkný eufemistický výraz pro dluhopisy horší kvality. Nicméně naše společnost se při právě globálního HY dluhopisového fondu v rámci této části hřiště pohybuje mezi těmi nejlepšími dluhopisy, které odpovídají definici High Yield.

  Fond je široce diverzifikovaný, typicky investuje do 350 dluhopisových titulů. Aktuální výnos do splatnosti je těsně pod 5,50% (před odečtením správcovských poplatků, k 31/10/2014).

  Historie fondu sahá do roku 2001 a celkově je v něm nyní okolo 280 milionů EUR. Základní měnou fondu je euro. Třída Classic H CZK Capitalisation je plně zajištěná do české koruny.

  Více informací je na našich stránkách zde:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=16454&compartmentId=13003&umbrellaId=106&currency=CZK#tab=1

   

   

  Další letní fondovou novinkou je korunová NEzajištěná třída fondu Parvest Equity World Low Volatility.

   

  O investování do akcií s využitím volatilitní anomálie jsem psal na “poradcích” už v červnu 2012. V té době měl fond 14 měsíců historie, nyní je to už 3,5 roku (od dubna 2011).  V červenci přibyla i korunová třída fondu.

  Jde o globální akciový fond, který vybírá portfolio z akcií indexu MSCI World – cca 1600 největších firem rozvinutého světa. Cílem je snížit volatilitu oproti indexu o 20-30% a přitom zvýšit výkonnost. Snižování volatility za nás v minulých čtvrtletích dělaly centrální banky. Nicméně aspoň FED své kvantitativní uvolňování V3.0 právě ukončil  a do budoucna má taková defenzivnější akciová strategie smysl.

  Fond je systematicky spravovaný, tzn. využívá kvantitativní model. Narozdíl od většiny akciových fondů na trhu tedy pro správu nepoužívá fundamentální analýzu, vychází výhradně z historických dat chování kurzů akcií všech titulů indexu MSCI World.

  Nízkovolatilní investování je defenzivní strategie a jako taková přecijen zaostávala za indexem v předcházejících čtvrtletích, kdy akcie mocně rostly. Nicméně v posledních měsících, s tím, jak akciová volatilita mna trhu roste, fond postupně dohání předchozí ztráty.

  Výkonnosti korunové i eurové třídy dále pomáhá růst dolaru – přes polovinu současného portfolia jsou americké akcie. Pokud se tedy naplní poměrně konsenzuální výhledy trhu k růstu USD vůči většině měn, pomůže to i českým investorům do fondu, protože měnové riziko není u tohoto jediného korunového fondu BNPP IP zajištěno.

  Fond je typicky zainvestovaný do 90 -100 titulů, obvykle žádný titul výrazně nepřevyšuje podílem 2% na majetku fondu. Aktuální velikost fondu je okolo 500 milionů EUR.

  Fond má v ČR registraci pro veřejnou nabídku v CZK, v EUR i v USD.

  Odkaz na korunovou třídu najdete zde:

  http://www.bnpparibas-ip.cz/central/fundsheet/index.page?l=eng&p=IP_CZ-NSG&shareId=16474&compartmentId=13006&umbrellaId=106&currency=CZK#tab=1

   

  Příští článek budu věnovat dvěma fondovým novinkám – fondu zaměřenému na akciové investicve do vodní infrastruktury a smíšený fond zaměřený na třídy aktiv generující průběžný výnos.

   

  Krásnou neděli i důstojné připomenutí 25. výročí sedmnáctého listopadu,

   

  Honza Maňák

   

   

   

   

   

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.