Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  EM akcie s nízkou volatilitou

  V roce 2012 jsem tu napsal příspěvek o akciích s nízkou volatilitou. Fond dnes najdete ve fondové rodině Parvest pod názvem Equity World Low Volatility.

  Od konce roku 2012 jsme vyvíjeli jeho obdobu pro akcie rozvíjejícího se světa. A tento fond je nově zaregistrovaný pro veřejnou nabídku v Čechách, a čtenáři Poradců sobě patří k prvním, kteří se o tomto dle mého názoru pozoruhodném fondu můžou něco dozvědět, a to právě ke dni Fondů v ČR.

  Fond vychází ze stejných principů, jako jeho oblíbená obdoba na rozvinutých trzích – opět vybírá akcie s nízkou volatilitou dvoustupňovým investičním procesem.  V prvním kroku dodržuje sektorovou neutralitu – z každého sektoru vybere 15% nejméně volatiliních akcií a z nich ve druhém kroku vybírá finální portfolio tak, aby směrodatná odchylka od benchmarku, indexu MSCI Emerging markets nepřekonala 7% ex-ante.

  Oba fondy vychází z takzvané volatilitní anomálie, kterou v roce 1972 popsal prof. Robert Haugen. Ten poprvé zjistil a prokázal, že akcie s nižší volatilitou mají dlouhodobě lepší výkonnost, a to při nižší volatilitě. Celkově tedy nízkovolatilní strategie výrazně zlepšuje tzv. Sharpeho poměr – výnos na jednotku rizika.

  Volatilitní anomálie byla prokázána jak na rozvinutých, tak na rozvíjejících se trzích. Na nich je zlepšení Sharpeho poměru ještě o něco vyšší, než na trzích rozvinutých.

  Proč investovat do EM akcií?

  Domnívám se, že významná část růstového příběhu je stále na stole: EM ekonomiky rostou rychleji, při nižším zadlužení. Není pravdou, že celý EM svět závisí na komoditách. To je dominantní sektor Ruska, Brazílie nebo JAR, ale celá řada dalších ekonomik profituje z nižších cen komodit. Akcie na EM se nyní obchodují s cca 20-25% slevou (v P/E) vyjádření, než akcie rozvinutých ekonomik. V roce 2008 měly EM akcie stejnou přirážku!

  Proč investovat do EM akcií přes tento fond?

  EM trhy jsou v poslední době velmi rozkolísané a fond zaměřený na akcie s nízkou volatilitou může tuto rozkolísanost na trzích do určité míry tlumit. Některé problémy EM ekonomik nejsou zatím vyřešené a nelze vyloučit další pokles EM trhů,  v souvislosti s utahováním monetární politiky FEDu. Proto fond, ketrý umožní být na tomto atraktivním a podhodnoceném trhu, nicméně s dílčí ochranou proti tržní volatilitě může být dobrým způsobem, jak do akcií těchto rostoucích ekonomik investovat.

  A v neposlední řadě, tento fond aktuálně podvažuje všechny BRIC země a nadvažuje některé menší země rozvíjejícího se světa. Portfolio je široce diverzifikované do cca 100 titulů a po rebalancingu žádný titul nemá váhu vyšší, než 2%.

  Fond Parvest Equity World Emerging Low Volatility má aktuálně 145 milionů USD pod správou, historii od prosince 2012.

  Najdete ho u všech dobrých distributorů podílových fondů 🙂

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.