Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Tak nám zruší II. pilíř …

  Dnes (30.1.2014) nám nová ministryně práce a sociálních věcí, sympaťačka od pohledu oznámila, že od počátku roku 2016 nebude možné přispívat do II. pilíře. Místo toho se ustanoví nová komise, která to všechno spočítá, promyslí, zahrne demografické faktory a přijde s konsenzuálním řešením napříč politickými stranami.

  nevím jaký to dělá dojem na Vás, ale já mám z toho všeho velmi smíšené pocity.

  Postřeh č. 1:  Neúspěšnost penzijní reformy: minulá vláda neudělala moc pro její úspěch a pan Sobotka jí dorazil ještě než reálně začala. Měřeno počtem zúčastněných se penzijní reforma nepovedla, vždyť do druhého pilíře vstoupilo jen pár desítek tisíc lidí. Penzijní reforma měla malý úspěch, protože MF v obavách před provizním vydrancováním penzijních fondů omezila provizi na úroveň, že se to nikomu z Vás ani nechtělo prodávat. A pan Sobota reformu dorazil, když před volbami varoval, že ji po svém vítězství zruší. Před 8 měsíci byla ČSSD jasný favorit voleb. Každý z nás věděl, že riziko zrušení reformy je opravdu velké a jsem si jistý, že pro většinu potenciálních účastníků toto byl kritický bod při jejich rozhodování.

  Postřeh číslo 2: odborná komise složená ze zástupců parlamentních stran, tripartity a odborníků …. to už tu 2x bylo, ne? I. a II. Bezděkova komise se to jmenovalo. Konsenzus se prostě nepodařilo nalézt, protože levicové strany odmítají cokoliv jiného, než parametrické změny průběžného systému a odborníci za podpory pravicových stran prosazují kombinaci průběžného systému a individuálních kapitálových účtů, jejichž nejskromější variantu teď právě ČSSD s velkou pompou demontuje. Proč další komise? Největší jistota je demografický vývoj, který povede český penzijní systém do stále astronomičtějších schodků, zatímco komise bude stále plodit nějaký ušmudlaný kompromis. Osobně se domnívám, že zrušení takhle neambiciozní reformy bez toho, abychom měli její alternativu už v ruce je nezodpovědně vysoká cena za naplnění volebního programu jen těsně vítězné strany ve volbách.

  Postřeh č. 3: kdo je vlastně vítězem a kdo poraženým ři dorážení té přeopatrné penzijní reformy? Prvním poraženým jsme my všichni, kdykoliv platíme za cokoliv v obchodě. Vzpomeňte, DPH byla zvýšena na astronomických 21%+15% s cílem financovat výpadek příjmů důchodového systému po vyvedení části pojistného do soukromých penzijních fondů. Zvýšená DPH nám zůstala a zůstane (až na vyjímky – politické priority ČSSD).

  Poraženým jsou mladší generace a dílčím vítězem je generace dnešních penzistů. Vrácení 100% odvodů do průběžného systému je krátkodobá stabilizace systému za cenu dlouhodobé nerovnováhy, ale to už asi nebude problém těch, kteří jsou na tomto systému zavislí už nyní. Poraženými je 85 000 lidí, kteří měli odvahu do 2. pilíře vstoupit, i když šance na úspěch byly od začátku minimální.

  Ale hlavním poraženým jsou penzijní společnosti. Druhopilířová penzijní společnost stále formálně vyžaduje minimálně 300 milionů korun kapitálu, který má nyní vázaný naprosto neproduktivně v mrtvém projektu bez budoucnosti. To číslo je absurdně obrovské vzhledem k objemu majetku ve fondech a počtu klientů, kteří se pro ně rozhodli. Možná se jim podaří po roku 2015 nespotřebovanou část kapitálu získat zpět. A možná taky ne. V tuto chvíli je to zcela mimo jejich kontrolu. Myslíte, že někdy v budoucnu ještě budou ochotné financovat jiný projekt v ČR v oblasti penzí? Silně o tom pochybuju.

  Rád bych řekl, že ČSSD utrpěla Pyrhovo vítězství. Zrušenou reformu musí nahradit něčím smysluplným. Jenže dlouhodobě smysluplná řešení obvykle nevyhrávají volby. Volby vyhrávají jednoduchá úderná hesla typu “zrušit poplatky ve zdravotnictví” nebo “zrušit nespravedlivou penzijní reformu” a nejlépe “vyšší daně pro bohaté”. Boužel, ČSSD je se svojí nezodpovědnou politikou vítěz, protože její elektorát o kabátu kvůli košili nepřemýšlí.

  Postřeh č. 4 mě přivádí k celoregionálnímu ústupu od 2. pilíře. Maďarsko, Polsko, Slovensko. Ať vládne tzv. levice nebo tzv. pravice, každá země zvolila vlastní přístup. Čím více peněz se stačilo v 2. pilíři nakumulovat, tím větší lákadlo to bylo vládnoucí establishment si na tyhle peníze sáhnout a umáznout s nimi část veřejného dluhu. Říká to něco o této části světa? Obávám se, že ano.

   

  komentáře 4

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.