Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Jak to nedělat v USA – chyby v přípravě na penzi

  Volně navážu na můj předchozí blog a okomentuju další zajímavý článek o nejběžnějších chybách účastníků amerického systému 401k. Proč USA? Protože jsou v penzích daleko před námi. V penzijích produktech mají naakumulováno více, než ostatní národy. Systém tam funguje dostatečně dlouho. A když se podívám na rozpačité výsledky 2. pilíře před volbami, ještě dlouho za USA zaostávat budeme.

  Dnes se na Twitteru objevil zajímavý příspěvek o obvyklých chybách při spoření na penzi v USA. Najdete jej zde:

  http://www.blackrockblog.com/2013/08/26/6-worry-401k/

  1) účastníci považují automatickou  výši příspěvku do penzijního systému 401k za doporučenou. Blackrock ale doporučuje navýšit příspěvek od zaměstnavatele a zaměstnance na 10% a pokud to není možné, tak aspoň nastavit postupné navyšování příspěvku. Nevidíte paralelu s českým penzijním systémem a jedním milionem smluv v rámci třetího piliře, které nyní nedosáhnou ani na minimální státní podporu?

  2) chyba č. 2 – vybrali jste bezvadný fond, ale před 10 lety. Systém 401k umožňuje penzijní připojištění prostřednictvím investičních fondů, takový výběr nám 2. ani 3. pilíř nedává. Slušný výběr je ale u přímých investic i v rámci programů IŽP.  Autoři míní, že je dobré čas od času portfolio fondů zkontrolovat a podívat se, jestli se naše hvězda nepropadla na chvost. Bylo by zajímavé zjistit, kolik procent prodejů investičních a penzijních produktů bylo vybráno s ohledem na kvalitu produktu a kolik takových investic čas od času revidováno.

  3) chyba číslo 3 se týká výběru prostředků z penzijního připojištění nebo úvěru zajištěného takovou dlouhodobou investicí. Druhá varianta je v Čechách (téměř) nemožná, ale i zde předčasné výběry znamenají ztrátu výhody složeného úročení, ztrátu státní podpory nebo doplatek daně. Samostatnou kapitolou je náhrada drahého IŽP za jiné IŽP …

  4) ignorujete Váš penzijní plán. Odstavec ovšem varuje jak před zavíráním očí, tak před denním sledováním výkonnosti. Řešení penzijní situace je dlouhodobá záležitost a Blackrock vyzdvihuje potřebu solidního a dlouhodobého plánu. A disciplíny!

  5) je vlastně naznačená v předcozím odstavci – obscese denní výkonností. Čím kratší perioda, tm vyšší riziko krátkodobých ztrát. Denní sledování portfolia rizikových aktiv, které držíte dlouhodobě je rizikové pro Vaši duševní pohodu.

  6) Poslední bod je docela zajímavý, začíná se mě na něj víc a víc poradců ptát. Podle Blackrocku budoucí američtí penzisté nemyslí na pravidelný příjem. S blížícím se odchodem do důchodu je nutné pomýšlet na proměnu kumulovaného kapitálu do pravidené měsíční renty. I toto pravidlo je USA často opomíjené.

  Jaký je Váš názor na rentu? Proměnili byste Vaše portfolio například za smíšené portfolio vyplácející vysokou dividendu a kupony?

   

  Jaká je nejběžnější chyba Vašeho typického potenciálního klienta při řešení vlastní penzijní situace?

  Jeden komentář

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.