Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Konvertibly – prvních 100 milionů CZK nadohled

  Přátelé,

  rád bych se s Vámi v předstihu a exkluzivně podělil o takový malý milník pro fondy BNPP IP a jmenovitě pro BNPP L1 Convertible Bond World. Objem majetku v CZK třídě fondu se nadohled přiblížil 100 milionům korun, přesně jsme na 99 761 691 koruně, a tudíž se valem blížíme k prvním  100 milionům českých korun v celém světě fondů BNP Paribas.

  Fond byl spuštěný v polovině září 2010 a posbírat prvních 100 milionů mu tedy trvalo necelých 5 měsíců. Je to sice stále zlomek v porovnání s cca 31 miliardami korun (ano, zhruba 1,3 miliard eur), které jsou v celém fondu, nicméně je to už docela významný objem.

  Fond investuje do konvertibilních dluhopisů vydávaných společnostmi po celém světě. Konvertibilní dluhopisy jsou firemní dluhopisy, které dávají investorům právo (nikoliv povinnost) vyměnit je při splatnosti za akcie v předem daném poměru. Jde tedy o kombinaci dluhopisu a akciové call opce. Proto se jim také říká hybribní cenné papíry.

  Dluhopisová složka dodává ochranu před významným poklesem na trhu, akciová složka dodává růstový potenciál, pokud se akciovým trhům daří.  Tato třída aktiv má asymetrické chování, obvykle kopíruje růst akciových trhů ze dvou třetin a pokles pouze z jedné třetiny. V dlouhém horizontu dosahují výkonnosti akciových trhů při cca poloviční volatilitě (rizikovosti). Více o fondu v mých starších článcích nebo na stránkách www.bnpparibas-ip.cz .

  Také máme první zkušenosti s měnovým zajištěním, a za sebe musím říct, že jsem spokojen. CZK třída (LU0372936798) za Q4/2010 zhodnotila o 4,22% v CZK, zatímco Classic (EUR) třída zhodnotila o 4,18% (obě čísla netto). Podle prvních zkušeností tedy měnové zajištění tedy neubírá fondu na výnosu a za první celé čtvrtletí existence naopak vygenerovalo nějaký drobný bonus oproti výchozí eurové třídě.

  Připravili jsme měsíční výkonnostní report fondu v češtině, zájemcům z řad poradenské veřejnosti doporučuji obrátit se na mou pracovní mailovou adresu jan.manak@bnpparibas.com a prosincový i následující výkonnostní reporty včetně detailních informací o změnách v portfoliích Vám budeme pravidelně posílat.

  Rád bych poděkoval Vám všem, kteří jste si na fond sáhli a kteří jste jej případně i stačili nabídnout Vašim klientům do portfolií.  Rád bych Vám také pravděpodobně na březen nabídl konfereční hovor, kde bych Vám představil tuto méně běžnou třídu aktiv a naše motivy ke spustění prvního CZK fondu právě v oblasti konvertibilních dluhopisů, stejně jako dosavadní výkonnost fondu. Prosím dejte mi hlasováním pod článkem vědět, jestli by o takový konferenční hovor byl z Vaší strany zájem, popřípadě jestli by Vám vyhovoval jiný formát.

  Váš Honza Maňák

  komentáře 2

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.