Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  BNPP L1 Convertible Bond World – šestinedělí za námi!!!

  Jak už asi mnozí víte, korunová třída fondu BNPP L1 Convertible Bond World (ISIN LU0372936798) vznikla v září a nyní má za sebou plných 6 týdnů a také první celý kalendářní měsíc. Jaký byl start fondu a co v něm nyní najdeme?

  Říjen byl úspěšný měsíc pro riziková aktiva a trhy se těšily na avizovaný příliv likvidity ze strany americké centrální banky, který byl potvrzen na zasedání FEDu počátkem listopadu.
  To usnadnilo i start plně zajištěné korunové třídy našeho globální konvertibilního fondu.

  CZK třída fondu zhodnotila za říjen o 2,13% (to je moje kalkulace, nikoliv oficiální čísla). Za celé období od 22/9 do 5. listopadu pak fond připsal 3,69%. Investoři, kteří do fondu vložili prvních cca 70 milionů korun tak mohou být s výkonností investice spokojeni. Za celý rok potom historicky existující EUR třída zhodnotila 6,90%, kde by se vzhledem k minimálnímu úrokovému diferenciálu měla pohybovat i teoretická výkonnost CZK třídy.

  Fakt, že výkonnost nového korunového fondu v prvních šesti týdnech připomíná “rovnou čáru” je příjemný, ale není reprezentativní pro dlouhodobé chování této třídy aktiv.  Například, během prvních deseti měsíců roku eurová třída fondu zaznamenala největší pokles (od maxima k minimu, tzv. drawdown) o 4,87%. Proti tomu ale globální akciový index MSCI World zajištěný do EUR poklesl nejvíce ve stejném období o 8,41%. Také řečí statistiků, chování konvertiblů se blíží více akciím, než firemním dluhopisům.

  Jak je fond v současnosti nastavený?

  (Nejen) díky růstu akciových trhů se zvýšila citilovost fondu na akcie, delta se koncem října pohybovala na úrovni 37,2%. Jak tomu rozumět? Pokud koš podkladových akcií vzroste nyní o procento a ostatní parametry se nezmění (například úrokové sazby), na výkonnosti fondu se to projeví růstem hodnoty podílového listu o 0,372%.

  Tuto citlivost řídíme separátně podle regionů, aktuálně ji máme proti benchmarku vyšší u amerických a evropských titulů a neutrální u asijských titulů.

  Co ve fondu najdete?
  Největší expozicí fondu jsou 2 konvertibilní dluhopisy společnosti Intel, které společně reprezentují okolo 4% portfolia. V první patnáctce dominují i další společnosti IT, mmj. Microsoft, Symantec nebo  Alcatel – Lucent. Ačkoliv z top patnáctky je hned 8 největších emisí ze sektoru IT, tento sektor představuje “jen” 20,8% a je tak mírně podvážený proti benchmarku (21,2%).

  Mezi globální “ajťáky” se vklínila banka Espirito Santo (2,67%) nebo francouzský potravinářský gigant Danone (1,8%). Sektorově za IT následuje zdravotnictví (16,5%), finance (11,5%) a materiály (9,5%). 

  Portfolio manažer se při řízení fondu snaží zaměřit na tituly, u nichž pravděpodobnost, že opce bude uplatněna se pohybuje okolo 50%, řekněme ideálně v rozmezí 30% – 70%. V této oblasti mají konvertibly tendenci se chovat asymetricky, tedy kopírovat růst akcií více (typicky ze 2/3) a kopírovat pokles akcií méně (typicky z třetiny až z poloviny).

  A díky tomu tato třída aktiv v 10-letém horizontu překonává akcie a díky tomu tato třída aktiv už vymazala ztráty nedávné finanční krize, narozdíl od většiny akciových indexů. Výnosy jsou v dlouhém horizontu podobné těm akciovým, ale s poloviční volatilitou.

  Dostávám často dotazy, jak to probíhá při samotné konverzi. Předně je třeba říct, že ke konverzi dluhopisu do akcie ve fondu dochází velmi málo. Proč? Protože jak se dluhopis blíží splatnosti, bývá obvykle velmi jasné, zda právo na směnu bude nebo nebude uplatňeno. Takže dluhopisy poblíž splatnosti jsou obvykle z portfolia vyřazeny ještě před splatností, ať už je pravděpodobnost jejich konverze nulová, nebo téměř 100%. Nicméně, nelze vyloučit, že by ke konverzi mohlo dojít. V takovém případě by fond akcie okamžitě prodával.

  Kde se o fondu a konvertiblech můžete něco dozvědět?

  V první řadě jsme pro Vás připravili leták, všichni pravidelní čtenáři FondShopu jej našli v letošním čísle 21. Zároveň toto špičkové tištěné médium připravilo na následující číslo portrét fondu. Článek všem zájemcům o tento investiční nástroj doporučuji, stejně jako nedávný článek o této třídě aktiv.

  Informace o fondu najdete také na našich stránkách www.bnpparibas-ip.cz , byť některé v angličtině.

  Leták existuje v elektronické podobě na
  http://www1.bnpparibas-ip.com/publications/flyer/pl/Flyer_BNPP_L1_Convertible_Bond_World_CZ.pdf

  A aktuální informace o fondu, včetně CZK kurzu najdete na
  http://www.bnpparibas-ip.cz/CZ/fundfinder/details.page?type=user2&lang=eng&fundid=4301

  Výhledově ještě na stránky doplníme factsheet.

  Kde můžete fond koupit? Fond je v nabídce našich tradičních partnerů – Conseq, Atlantik, výhledově Pioneer. A dále v nabídce několika bank.

  komentářů 8

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.