Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  Novinky Parvest II

   
  Obsah
  Trhy zůstávají ve znamení korekce, co nového nabízí fondová rodina do Vašich portfolií pro případ předpovědi “střídavě oblačno – zataženo”?  Dnes bych se chtěl věnovat unikátnímu konceptu isovolatilitního otevřeného fondu, čili fondu snažícího se  o konstantní riziko bez ohledu na aktuální volatilitu akciových trhů.
  Před týdnem jsem představil první novinku, fond Parworld Emerging STEP 80, dnes se zaměřím na první listopadovou novinku v Parvestu, fond Parvest Europe Flexible Equities.  Fond je spravovaný naším evropským akciovým týmem v Paříží a stejně jako všechny ostatní fondy této kategorie využívá bottom-up přístup a stock picking, tedy využívá fundamentální analýzu. Přívlastek “Flexible” ale míří někam za rámec “běžné” aktivní správy evropského portfolia.
  Fond totiž využívá tří různých technik, jejichž pomocí stabilizuje riziko fondu a generuje výnosy i na stagujících trzích či brzdí propad fondu při medvědích trzích. Proč vůbec takový fond zavádíme? Je to takové naše “poučení z krizového vývoje”, krizi předpovědělo jen velmi málo ekonomů a ještě méně investorů se dokázalo před jejími důsledky ochránit. Pokud neumíme krizi předpovědět, přinášíme koncept, který má ambice omezit důsledky pro naše investory. 
  Akcie jsou ideální, protože při své vysoké volatlitě umí v části ekonomického cyklu dosáhnout vysokého výnosu, aby významnou  část tohoto výnosu následně zase ztratily. Prvním ochranným mechanizmem je proměnlivá výše akciové složky v závislosti na volatilitě akciových trhů. Dlouhodobá úroveň volatility na akciových trzích dosahuje cca 15% a k této úrovni cílujeme volatilitu fondu i v obdobích, kdy se od ní trh významně odlišuje. V podmínkách vysoké volatility bude fond snižovat akciovou složku (prostřednictvím prodejem indexových futures). V podmínkách nízké volatility naopak fond bude navyšovat akciovou expozici (opět s pomocí futures) nad 100% úroveň.
  Druhým mechanizmem je investování do volatility v situaci, kdy je volatilita nízká (a tudíž levná). Volatilita je dnes samostatnou třídou aktiv, existují instrumenty, jejichž hodnota roste s růstem volatility na trhu a do takového fondu může náš fond investovat, je-li to z dlouhodobého pohledu výhodné.
  A konečně třetím mechanizmem je systematický prodej call opcí. Call opce na akciový index MSCI Europe jsou vždy plně kryté akciovým portfoliem fondu. Za jejich prodej fond systematicky inkasuje tzv. opční prémii, což tlumí dopady případného poklesu trhu (kupci opce nevyužijí) i při beztrendovém obchodování. Je ale třeba upozornit, že v podmínkách rychle rostoucích trhů bude prodej call opcí způsobovat podvýkonnost fondu. Analýza (zpětná simulace) výkonnosti nešeho specializovaného útvaru předpokládá, že takto strukturovaný fond by měl dlouhodobě překonávat benchmark téměř 2X (od počátku roku 1993 do června 2009 15,9% proti 8,8% indexu MSCI Europe). To vše při nižší a dlouhodobě stabilnější volatilitě (14,8% vs. 18,4% indexu).  Je třeba říct, že fond není nadvýkonný za každých tržních okolností, jeho výkonnost je nižší, než u čistě akciového portfolia zejména na býčích trzích. Během testovaných 17,5 roku by fond podle našeho výpočtu zaostal ve 4 ročních obdobích. Fond najdete u našich obvyklých distributorů v ČR i na Slovensku. Měnou fondu je euro, doporučený minimální investiční horizont byl stanoven na 5 let.
     

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.