Jan Manak, BNP Paribas AM

Další weblog Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jan Maňák ING, MBA

  „I po dvaceti letech na trzích se stále učím... kromě číslovky ani po 5 letech nemusím na tomto mottu nic měnit :)”

  Společnost: BNP Paribas Asset Management

  Pracovní pozice: Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko

  Specializace: Investice

  Region: Praha a Středočeský kraj

  Harcovník finančních trhů. krizi roku 1997 jsem prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně jsem se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností abych se 2 roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 zastřešuji investiční produkty BNP Paribas Asset Management v regionu CEE. Poradci a klienti mé fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Moji přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  D-day 3. únor- otvíráme druhou frontu

  Lednový efekt vyšuměl koncem první dekády ledna a trhy se propadly pod tlakem pesimismu a náhlé vlny rizikové averze. Jaké nové fondy pro Vás připravila největší banka eurozóny a jak se hodí do dnešní tržní situace?

  V první řadě mám pro Vás dobrou zprávu, BNP Paribas otevřela druhou fondovou frontu. Vedle své tradiční vlajkové lodi, lucemburské fondové rodiny Parvest jsme zaregistrovali i naší vývojovou fondovou rodinu Parworld. To by mělo zkrátit cestu Vás a Vašich klientů k inovacím od nás.

  V jejím rámci vám prostřednictvím nach tradičních i nových distributorů můžeme nabídnout 4 nové fondy:

   – Parworld Emerging STEP 80

   – Parworld Track Commodities

  – Parworld QUAM 10 a

  – Parworld QUAM 15.

  Vedle toho, už v průběhu listopadu 2009, jsme uvedli dva nové “Parvesty”, Parvest Environmental Opporunities a Parvest Europe Flexible Equities. Z toho je patrné, že jsme pro rok 2010 vyzbrojili dostatečně.

  V tomto prvním dílu bych rád podrobněji popsal fond Parworld Emerging STEP 80, který si myslím se skvěle hodí do dnešního tržního prostředí, tedy do období nejistoty a rychlých změn nálad na trhu.

  Na jednom z předchozích blogů jsem oslavoval 10. výročí našeho skvělého fondu Parvest STEP 90 EURO.

  http://janmanak.poradci-sobe.cz/2010/01/05/parvest-step-90-eur-oslavil-10-let/

  Podoba jmen obou fondů není náhodná. Přívlastek STEP (STructured Enhanced Product) je totiž synonymem pro chráněné fondy, jejichž ochrana je posílena garancí mateřské BNP Paribas banky, tedy banky s vynikajícím ratingem AA.

  Parworld Emerging STEP 80  je opět otevřený podílový fond (= bez maturity); řídí jej stejný tým jako “devadesátku” a investuje do akciových trhů rozvíjejích se ekonomik prostřednictvím derivátů.

  Obecně se předpokládá, že rozvíjející se trhy (dále emerging markets = EM) mají vyšší výkonnost, ale zároveň podléhají větší volatilitě, výkyvům. Z toho důvodu je ochranná úroveň nastavna níže, na 80% hodnoty podílového fondu k následujícímu výročnímu datu. Za nižší ochranu ale investor může očekávat vyšší míru participace na pozitivní výkonnosti akciových trhů. A další příjemnou “vychytávkou” je tzv. kontinuální ratchet, tedy průběžné navyšování garantované hodnoty. Kdykoliv mezi dvěmi výročními daty vzroste hodnota podílového listu na nové maximum, automaticky se posouvá i chráněná hodnota na 80% nově dosaženého maxima. Mechamismus navyšování garance je tedy příjemnější proti “devadesátce”, kde se garance posouvá pouze při 10% zhodnocení podílového listu mezi 2 výročními daty.

  Naopak pro oba fondy je společný roční horizont ochrany, vždy k výročí dochází ke znovu  nastavení garance podle aktuálního NAV, tedy podle aktuální ceny podílového listu. Pouze k těmto datům může garantovaná hodnota klesat. Výroční datum “osmdesátky” je každý rok k 8/1.

  8. ledna tohoto roku fond Parworld Emerging STEP 80 oslavil 2 roky a je nutné říct, že šlo o mimořádně volatilní roky na všech možných finančních trzích. Jak se mu v těchto mimořádně náročných dobách pro celý investiční svět dařilo? Za první 2 roky dosáhl fond absolutní výkonnosti +17,2%, zatímco jeho referenční index MSCI Emerging Markets Free Index oslabil o 16,7%.

  detailnější informaci v anglickém jazyku najdete na

  http://www.am.bnpparibas.lu/portal/ep/contentView.do?contentId=1074069800&contentType=NEWS&channelId=-9302&programId=536882654&programPage=%2Fep%2Fprogram%2FproductNewsProgram-v2.jsp

  Fond  přitom získal nadvýkonnost hlavně v prvním roce své existence, kdy ztratil necelá 3%, zatímco index EM oslabil o 52,6%. I v tak dramatickém roce tedy fond vyčerpal jen malou část volatilitního budgetu. Ve druhém roce dosáhl více, než 20% zhodnocení. I když fond v roce 2009 za akciemi EM zaostal, stále si udržuje výraznou nadvýkonnost od svého uvedení.

  Stejně jako jiné chráněné a garantované fondy i naše “osmdesátka” snižuje volatilitu, ta se pohybuje okolo 11%. Pro srovnání, náš benchmarkový fond Parvest Emerging Markets má volatilitu 31,5%.

  Nižší volatilita přitom znamená menší výkyvy v ocenění fondu, a tudíž zejména menší riziko, že Váš klient v nejnevhodnější situaci ztratí nervy a takzvaně prodá na dně.

  Fond dodává výkonnost v eurech, čili proti klasickému EM akciovému fondu investor nenese dodatečné riziko přepočtu hodnoty fondu z USD. Ale pozor, co bylo posledních 8 let výhodou se klidně může stát na pár příštích let nevýhodou, pokud by dolar začal posilovat.

  Velká část nově uvedených fondů míří na něco, čemu říkám “asymetrický výkon”. Tedy dodat rozumnou participaci cestou nahoru a ochránit cestou dolů. Mezi takto koncipovanými fondy je Parworld Emerging STEP 80 jedním z těch rizikovějších. Formální garance pokrývá nižší část vložené investice (80%), což dává portfolio manažerovi dostatečný volatilitní rozpočet a umožňuje vysokou míru participace na rostoucích trzích.  Investice v EUR snižuje volatilitu korunové hodnoty investice vůči přímé investici do obvyklého fondu zaměřeného na tuto třídu aktiv, tedy akciové trhy globálních EM.

  Jak se fond liší od klasického benchmarkového fondu?

  Nesleduje relativní odchylku od indexu, ale sleduje absolutní výkonnost s omezením poklesu, přináší garanci části vložené jistiny. Tato garance může kdykoliv vzrůst, klesnout jen k výročnímu datu. Neinvestuje přímo do akcií, ale do derivátů na idex MSCI Emerging Markets.

  Jak se fond liší od běžných zajištěných fondů?

  Nemá konečnou splatnost, tudíž s odkupem nejsou spojeny žádné výstupní poplatky. Chrání pouze část jistiny, zato prostřednictvím formální garance špičkové globální banky. A zejména, využívá aktivní správu, zatímco běžný zajištěný fond je zcela pasivní a nedokáže reagovat na vývoj na trzích.

  Minimální investiční horizont byl stanoven na 4 roky a na rizikové škále BNPP IP 1 -6 (6 je nejrizikovější třída) na hodnotu 4.

  Fond aktuálně spravuje 66 milionů EUR.

  Tento i ostatní fondy Parworld má v nabídce společnost Conseq Investment Management, předpokládáme uvedení do distribuce ze strany Pioneerů i Atlantiku, na Slovensku nás seženete v EIC. Přímí investoři tento fond seženou i ve vybraných bankách.

  Vždy aktuální factsheet v angličtině najdete na

  http://www.intdistrib-am.bnpparibas.com/portal/ep/viewDoc.do?doc=FACTSHEET_en_PARWORLD+EMERGING+STEP+80+%28Euro%29_CLAS_CAPI_EUR.pdf

  Příjmený víkend Vám přeje

  Honza Maňák

  (při otevření níže uvedené prezentace prosím čtěte Upozornění na poslední straně)

  Flip_Parworld Emerging STEP 80 (Euro)_10Q01_CZ

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.